stara_01764

TRH SA POČAS VEĽKEJ NOCI NEKONÁ!

Potravinový TRH-PIAC-MARKT sa počas Veľkonočných sviatkov nekoná. Tešíme sa na vás najbližšie v sobotu, 7. apríla.

Ďakujeme za pochopenie a prajem Vám príjemné sviatočné dni v kruhu blízkych a rodiny.

N01_6093

Volkswagen Slovakia prichádza s unikátnym mestským projektom up! city

Na námestí pred Starou tržnicou v Bratislave odštartoval unikátny mestský projekt up! city. Stoja za ním spoločnosť Volkswagen Slovakia (VW SK) a Aliancia Stará Tržnica (AST) spolu s partnermi Mesto Bratislava, ZSE a cyklokuriér Švihaj šuhaj.

Pred historickou budovou Starej tržnice v centre mesta zaparkovali elektromobily Volkswagen e-up!, ako aj rôzne typy bicyklov či elektrokolobežky. Na zrevitalizovanom námestí je zároveň k dispozícii aj oddychová zóna.
„Naším zámerom je priblížiť verejnosti nové udržateľné formy mobility a stať sa lídrom v tejto oblasti. Značka Volkswagen preto pracuje v súčasnosti na mnohých konceptoch e-mobility. Práve v bratislavskom závode sme v roku 2013 vyrobili prvé vozidlo koncernu Volkswagen s čisto elektrickým pohonom – Volkswagen e-up!. Toto malé mestské žihadlo sa skvele hodí na brázdenie bratislavských ciest. Je tiché, zaparkuje, kde potrebujete a navyše nezaťažuje životné prostredie. Ako partner regiónu sa zároveň podieľame na revitalizácii námestia a vytváraní nových možností trávenia voľného času,“ uviedol Ralf Sacht, predseda predstavenstva VW SK, iniciátora projektu.

Stará tržnica je už niekoľko desaťročí dejiskom spoločenských aktivít a stretnutí obyvateľov hlavného mesta, ako aj návštevníkov z iných kútov Slovenska i sveta. Vďaka spolupráci prevádzkovateľa AST, spoločnosti VW SK a partnerov – Mesto Bratislava, cyklokuriér Švihaj Šuhaj a ZSE námestie získalo ďalší rozmer a stalo sa centrom moderného mestského života.
„Občianske združenie Aliancia Stará Tržnica sa aj projektom up! city aktívne podieľa na neustálom zlepšovaní kvality života v meste a pomáha vytvárať hodnotné a príjemné prostredie pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Kvalitu života v meste zlepšujú aj rozšírené možnosti mobility a vytváranie priestoru a príležitostí pre spoločenský ruch. Preto občianske združenie podporuje aj tento projekt,“ povedal Gábor Bindics, zástupca AST.
Ako uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Projekt carsharingu pri Starej tržnici je ukážkou toho, akým smerom by sa mohlo mesto uberať v 21. storočí. Tieto elektronické smart systémy predstavujú jednu z možností vnútromestskej dopravy. Tá predstavuje veľkú výzvu pre Bratislavu, ktorú musí mesto riešiť. Verím, že sa tento pilotný projekt stane inšpiráciou pre ďalšie podobné nápady v oblasti dopravy.“

Ako funguje up! city
Počas letnej sezóny (do konca septembra) je up! city otvorené od 10:00 do 22:00 hod. Priamo v budove Starej tržnice sa nachádza informačná kancelária, kde sa návštevníci dozvedia všetky praktické informácie k zapožičaniu áut a bicyklov, ako aj k cenníku.
Veľký záujem verejnosti zaznamenalo sedem vozidiel Volkswagen e-up!, ktoré je možné zapožičať si a využiť na presun na pracovné alebo súkromné stretnutie či nákupy. V každom vozidle je súčasne nainštalovaná aj audio guide navigácia s výberom šiestich trás. Trasy sú tematicky zamerané na architektonické zaujímavosti, pamätihodnosti, ako aj prírodné krásy hlavného mesta a okolia pre ešte atraktívnejší zážitok z jazdy.
Na projekte participuje aj Západoslovenská energetika, ktorá pre elektromobily zabezpečila nabíjacie stanice. „ZSE je súčasťou viacerých medzinárodných projektov, v rámci ktorých bude v horizonte 3 rokov vybudovaných v regióne strednej a východnej Európy viac ako 500 nabíjacích staníc. Spoluprácu na tomto projekte sme privítali, pretože určite prispeje k búraniu bariér pri využívaní elektrických áut a podporí aj rozvoj súvisiacich služieb, ako napríklad požičovne elektrických áut,“ uviedol Jochen Kley, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE. Aktuálne v rámci up! city poskytuje spoločnosť jednu rýchlonabíjaciu stanicu a postupne plánuje v tejto lokalite vybudovať ďalšie stanice.
Ulicami Bratislavy sa môžu návštevníci vydať aj na dvoch kolesách. Ponuka zahŕňa okrem klasických mestských bicyklov aj cargo bicykle, elektrické bicykle či dokonca elektrokolobežku. Námestie pred Starou tržnicou sa zároveň stáva priestorom na oddych i zábavu. K dispozícii sú štýlové miesta na sedenie, stolové spoločenské hry, ako aj príležitosti na občerstvenie vo forme štýlového street foodu.
Viac informácií o projekte nájdete na www.upcity.sk a na www.facebook.com/upcitysk/.

FBevent_Klezmatics_851x315_01

ZMENA MIESTA A ČASU KONANIA KONCERTU THE KLEZMATICS

pôvodné miesto a čas konania : Stará tržnica, Nám. SNP 12, Bratislava

19:00 hod

nové miesto a čas konania: Ateliér Babylon, Nám. SNP 14, Bratislava,

(hlavný vchod z Kolárskej 3)

19:30 hod

Koncert americkej klezmer skupiny The Klezmatics, ktorý sa mal konať 14.3.2017 o 19 hod v priestoroch Starej tržnice v Bratislave, bol z technických príčin presunutý do priestorov neďalekého Ateliéru Babylon.

Začiatok koncertu bol – s ohľadom na komfortný presun návštevníkov koncertu do nových priestorov – posunutý na 19:30 hod. Vstupenky, zakúpené na pôvodné miesto a čas konania zostávajú v platnosti. Organizátori sa všetkým vopred za zmenu ospravedlňujú a veria, že presun do pár desiatok metrov vzdialeného nového miesta konania koncertu prijmú s pochopením a na koncert prídu dobre naladení.

Už o týždeň sa totiž bratislavský Ateliér Babylon rozozvučí hudbou svetového formátu. Na jeho pódium sa večer 14.marca 2017 postavia šiesti excelentní muzikanti, ktorí pod značkou The Klezmatics získali okrem mnohých iných ocenení aj cenu Grammy. Ponúknu bratislavskému publiku to najlepšie, čo sa momentálne dá na scéne svetového klezmeru počuť a vidieť a to v absolútne excelentnej kvalite.

V Bratislave sa predstavia traja zakladajúci členovia – Frank London (trúbka, klávesy), Lorin Sklamberg (spev, akordeon, gitara, piano) a Paul Morrissett (spev, cimbal, bass). Zostava bude doplnená Richie Barshayom (bicie, perkusie) a staronovými členmi Merlinon Shepherdom (klarinet) a Deborah Strauss (husle, akordeón spev). Posledne spomínaní muzikanti nahradia pôvodne ohlásených hudobníkov Matta Darriaua a Lisu Gutkin, ktorí z dôvodov svojej pracovnej zaneprázdnenosti na newyorskej Brodwayi, nemôžu odohrať zvyšnú časť turné. „Náhrada“ za nich však bude viac ako dôstojná a zaujímavá – vzhľadom na mnohé personálne zmeny, ktorými skupina za vyše 30 rokov na scéne prešla, obaja spomínaní hráči v skupine periodicky pôsobili už v minulosti a plne zapadajú do „klezmatického“ sveta. Navyše – v prípade Merlina Shepherda ide o jedného z najlepších hráčov tradičného východoeurópskeho klezmerového klarinetného štýlu na svete. V minulosti pôsobil tiež ako hudobný riaditeľ Kráľovského národného divadla a Shakespearovho Globe Theatre v Londýne. Deborah Strauss zasa patrí medzi najlepšie huslistky klezmeru a židovskej hudby. Ich hudobné majstrovstvo v spojení s dravou kreatívnou silou troch zakladajúcich členov je určite zárukou, že Bratislava uvidí nezabudnuteľné predstavenie, ktoré zdvihne divákov zo stoličiek.

Posledné vstupenky sú ešte v predaji v sieťach www.drhorak.sk, Ticketportal.sk a Predpredaj.sk.

2015_CHUTE_VIDIEKA_foto_Boris_Nemeth_179

Trhy v Starej tržnici sú aj o vzájomnej symbióze

Potravinové trhy v Starej tržnici si počas svojej trojročnej existencie našli svojich verných zákazníkov, ktorí sa k nám pravidelne vracajú každú sobotu, aby si nakúpili obľúbené potraviny, porozprávali sa s ich výrobcami, či dovozcami, stretli sa s rodinou, kamarátmi, známymi a strávili u nás príjemný čas.

Predajcovia a predovšetkým produkty, ktoré ponúkajú, podliehajú dôkladnému výberu a to hlavne preto, aby sme návštevníkom garantovali pôvod, kvalitu, čerstvosť, ale i rozmanitosť ponúkaných potravín. Záleží nám na tom, aby bola ponuka čo najširšia, a aby návštevníkom svoje produkty predávali tí, ktorí sa pestovaniu, spracovaniu, prípadne dovozu sami venujú. Uprednostňujeme domácich roľníkov, výrobcov a pri produktoch zo zahraničia vyberáme malých špecializovaných dovozcov, ktorý región, výrobcov a dovážaný produkt dokonale poznajú.

Každý z trhovníkov prináša na trhy jedinečné produkty, či už ich vyrába, alebo dováža. Predajcovia sa medzi sebou rešpektujú a sú si v mnohom nápomocní. Symbióza medzi trhovníkmi je vnímaná aj zo strany návštevníkov a výrazne prispieva k jedinečnej atmosfére našich trhov.

Aj z toho dôvodu bolo pre nás neprípustné, aby sme tolerovali bezdôvodné povyšovanie sa pána Kubenu nad ostatných, neprimerané komentáre na adresu iných trhovníkov (ale aj návštevníkov tržnice) a ich produktov, ako aj ich priame osočovanie.

Dlhšie pretrvávajúci negatívny postoj p. Kubenu predovšetkým voči manželom Šataníkovým a nimi ponúkanému sortimentu, prerástol v sobotu, 8.10.2016, v osobný konflikt. Neprimerané invektívy mali za dôsledok privolanie policajnej hliadky (z vlastnej iniciatívy p. Kubenu).

Dlhodobo bolo z našej strany, ale aj zo strany mnohých predajcov, negatívne správanie p. Kubenu tolerované, ale v deň, keď sa rozhodol privolať na trh políciu prekročil hranicu únosnosti. Následne sme sa jednoznačne a definitívne rozhodli, že ho z trhov vylúčime. Vylúčenie predajcu p. Kubenu nesúviselo s kvalitou jeho tovaru, ale jedine s jeho neakceptovateľným správaním. Okrem sporu s manželmi Šataníkovými totiž pán Kubena pravidelne používal pri komunikácii vulgarizmy nielen smerom k ostatnému tímu, predajcom, ale aj k zákazníkom, čím neustále narúšal chod TRHu.

Naším cieľom je, aby ľudia na sobotných trhoch nielen nakúpili či predali svoj sortiment, ale sa aj u nás príjemne cítili a strávili spolu pekné chvíle a spravíme všetko pre to, aby tomu takto bolo aj naďalej.