FBevent_Klezmatics_851x315_01

ZMENA MIESTA A ČASU KONANIA KONCERTU THE KLEZMATICS

pôvodné miesto a čas konania : Stará tržnica, Nám. SNP 12, Bratislava

19:00 hod

nové miesto a čas konania: Ateliér Babylon, Nám. SNP 14, Bratislava,

(hlavný vchod z Kolárskej 3)

19:30 hod

Koncert americkej klezmer skupiny The Klezmatics, ktorý sa mal konať 14.3.2017 o 19 hod v priestoroch Starej tržnice v Bratislave, bol z technických príčin presunutý do priestorov neďalekého Ateliéru Babylon.

Začiatok koncertu bol – s ohľadom na komfortný presun návštevníkov koncertu do nových priestorov – posunutý na 19:30 hod. Vstupenky, zakúpené na pôvodné miesto a čas konania zostávajú v platnosti. Organizátori sa všetkým vopred za zmenu ospravedlňujú a veria, že presun do pár desiatok metrov vzdialeného nového miesta konania koncertu prijmú s pochopením a na koncert prídu dobre naladení.

Už o týždeň sa totiž bratislavský Ateliér Babylon rozozvučí hudbou svetového formátu. Na jeho pódium sa večer 14.marca 2017 postavia šiesti excelentní muzikanti, ktorí pod značkou The Klezmatics získali okrem mnohých iných ocenení aj cenu Grammy. Ponúknu bratislavskému publiku to najlepšie, čo sa momentálne dá na scéne svetového klezmeru počuť a vidieť a to v absolútne excelentnej kvalite.

V Bratislave sa predstavia traja zakladajúci členovia – Frank London (trúbka, klávesy), Lorin Sklamberg (spev, akordeon, gitara, piano) a Paul Morrissett (spev, cimbal, bass). Zostava bude doplnená Richie Barshayom (bicie, perkusie) a staronovými členmi Merlinon Shepherdom (klarinet) a Deborah Strauss (husle, akordeón spev). Posledne spomínaní muzikanti nahradia pôvodne ohlásených hudobníkov Matta Darriaua a Lisu Gutkin, ktorí z dôvodov svojej pracovnej zaneprázdnenosti na newyorskej Brodwayi, nemôžu odohrať zvyšnú časť turné. „Náhrada“ za nich však bude viac ako dôstojná a zaujímavá – vzhľadom na mnohé personálne zmeny, ktorými skupina za vyše 30 rokov na scéne prešla, obaja spomínaní hráči v skupine periodicky pôsobili už v minulosti a plne zapadajú do „klezmatického“ sveta. Navyše – v prípade Merlina Shepherda ide o jedného z najlepších hráčov tradičného východoeurópskeho klezmerového klarinetného štýlu na svete. V minulosti pôsobil tiež ako hudobný riaditeľ Kráľovského národného divadla a Shakespearovho Globe Theatre v Londýne. Deborah Strauss zasa patrí medzi najlepšie huslistky klezmeru a židovskej hudby. Ich hudobné majstrovstvo v spojení s dravou kreatívnou silou troch zakladajúcich členov je určite zárukou, že Bratislava uvidí nezabudnuteľné predstavenie, ktoré zdvihne divákov zo stoličiek.

Posledné vstupenky sú ešte v predaji v sieťach www.drhorak.sk, Ticketportal.sk a Predpredaj.sk.

2015_CHUTE_VIDIEKA_foto_Boris_Nemeth_179

Trhy v Starej tržnici sú aj o vzájomnej symbióze

Potravinové trhy v Starej tržnici si počas svojej trojročnej existencie našli svojich verných zákazníkov, ktorí sa k nám pravidelne vracajú každú sobotu, aby si nakúpili obľúbené potraviny, porozprávali sa s ich výrobcami, či dovozcami, stretli sa s rodinou, kamarátmi, známymi a strávili u nás príjemný čas.

Predajcovia a predovšetkým produkty, ktoré ponúkajú, podliehajú dôkladnému výberu a to hlavne preto, aby sme návštevníkom garantovali pôvod, kvalitu, čerstvosť, ale i rozmanitosť ponúkaných potravín. Záleží nám na tom, aby bola ponuka čo najširšia, a aby návštevníkom svoje produkty predávali tí, ktorí sa pestovaniu, spracovaniu, prípadne dovozu sami venujú. Uprednostňujeme domácich roľníkov, výrobcov a pri produktoch zo zahraničia vyberáme malých špecializovaných dovozcov, ktorý región, výrobcov a dovážaný produkt dokonale poznajú.

Každý z trhovníkov prináša na trhy jedinečné produkty, či už ich vyrába, alebo dováža. Predajcovia sa medzi sebou rešpektujú a sú si v mnohom nápomocní. Symbióza medzi trhovníkmi je vnímaná aj zo strany návštevníkov a výrazne prispieva k jedinečnej atmosfére našich trhov.

Aj z toho dôvodu bolo pre nás neprípustné, aby sme tolerovali bezdôvodné povyšovanie sa pána Kubenu nad ostatných, neprimerané komentáre na adresu iných trhovníkov (ale aj návštevníkov tržnice) a ich produktov, ako aj ich priame osočovanie.

Dlhšie pretrvávajúci negatívny postoj p. Kubenu predovšetkým voči manželom Šataníkovým a nimi ponúkanému sortimentu, prerástol v sobotu, 8.10.2016, v osobný konflikt. Neprimerané invektívy mali za dôsledok privolanie policajnej hliadky (z vlastnej iniciatívy p. Kubenu).

Dlhodobo bolo z našej strany, ale aj zo strany mnohých predajcov, negatívne správanie p. Kubenu tolerované, ale v deň, keď sa rozhodol privolať na trh políciu prekročil hranicu únosnosti. Následne sme sa jednoznačne a definitívne rozhodli, že ho z trhov vylúčime. Vylúčenie predajcu p. Kubenu nesúviselo s kvalitou jeho tovaru, ale jedine s jeho neakceptovateľným správaním. Okrem sporu s manželmi Šataníkovými totiž pán Kubena pravidelne používal pri komunikácii vulgarizmy nielen smerom k ostatnému tímu, predajcom, ale aj k zákazníkom, čím neustále narúšal chod TRHu.

Naším cieľom je, aby ľudia na sobotných trhoch nielen nakúpili či predali svoj sortiment, ale sa aj u nás príjemne cítili a strávili spolu pekné chvíle a spravíme všetko pre to, aby tomu takto bolo aj naďalej.

parada_828x314_okt_v3
,

Novembrová Paráda

Sobotný TRH-PIAC-MARKT v Starej tržnici prináša okrem potravín aj priestor Paráda na hornom poschodí. Paráda slúži pre medzigeneračné, medzi-kultúrne a gastronomické stretnutia. Tento mesiac je program venovaný téme bezdomovectva.

5. november

10:00 – 15:00 Burza kníh a platní

11:00 – 12:00 Divadlo pod balkónom, Havko a Mňauka

10:00 – 15:00 Komunitné varenie

12:30 Komiksový workshop Pomimo

12. november

10:00 – 15:00 Bazár starožitností a Cykloburza

11:00 – 12:00 Divadlo Dunajka, Nebo-Peklo

10:00 – 15:00 Komunitné varenie

12:20 Workshop s Pomimo

19. november

10:00 – 15:00 Burza oblečenia Čačky-Mačky

11:00 – 12:00 Divadlo Bum Bác, O deduškovi Mrázikovi

10:00 – 15:00 Komunitné varenie

12:30 Divadlo bez domova – Franta Project

26. november

10:00 – 15:00 Kreativita&Hobby Trh

11:00 – 12:00 Féder Teater, Ako Tóno hľadal tóny

10:00 – 15:00 Adventné aranžmány s Tulip tree; výstava Kreativita&Hobby

10:00 – 15:00 Komunitné varenie

dscf8420
,

Pozrite si Starú tržnicu po rekonštrukcii

Stará tržnica prešla v lete 2016 výraznými zmenami. Okrem podlahovej krytiny sa dočkali modernizácie aj toalety, vrátane toaliet pre imobilných, elektrické rozvody aj nátery na stenách.

Stará tržnica v Bratislave funguje od septembra 2014 ako multifunkčné centrum, ktoré okrem potravinových trhov ponúka priestor aj pre rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. O budovu sa stará občianske združenie Aliancia Stará Tržnica, ktoré vzniklo práve za účelom revitalizácie tejto kultúrnej pamiatky v centre mesta.

Okrem napĺňania tržnice programom sa občianske združenie už od začiatku venuje aj postupnej rekonštrukcii, renovácii a opravám budovy. V lete 2016 sa uskutočnila doteraz najrozsiahlejšia investícia, a tou je kompletná výmena zničenej podlahovej krytiny na prvom aj druhom nadzemnom podlaží v sále. Kachličky nahradila liata podlaha, ktorá je jednotná v celom interiéri a vyznačuje sa tiež trvácnosťou a ľahkou údržbou. Novú podlahovú krytinu dostala Stará tržnica vďaka úveru od Slovenskej sporiteľne.

Renovované boli aj toalety, vrátane toaliet pre imobilných. Tie boli vďaka grantom EEA financované z grantového programu „Zapojenie sociálne znevýhodnených skupín do kultúrneho života na Slovensku“.

Novinkou, ktorá zlepšuje zvukovú izoláciu je špeciálny, hluk-pohltivý náter na stenách na prízemí, nového náteru sa však dočkali všetky zvislé povrchy. Renovované boli tiež elektrické rozvody.

Stará tržnica sa tak opäť priblížila k svojmu cieľu stať sa plnohodnotnou, multifukčnou halou pre trhové, kultúrne a spoločenské podujatia.