,

Koncert Yanna Tiersena sa presúva do Starej tržnice!

Do Starej tržnice 23. februára zavíta francúzsky skladateľ a multiinštrumentalista Yann Tiersen, známy okrem iného ako autor hudby k filmom Amélia z Montmartru (2001) a Good Bye Lenin! (2003). Hoci ťažiskom Tiersenovej tvorby je experimentálna a vážna hudba, v rámci aktuálneho turné vystupuje s rockovou kapelou – Tiersen nezaprie, že jeho najväčšími obľúbencami sú umelci ako Nick Cave či dokonca Nirvana.

Pôjde o Tiersenove premiérové vystúpenie v Bratislave a celkovo druhé na Slovensku – to prvé, na Pohode 2012, vyvolalo veľmi pozitívne reakcie. Bratislavský koncert bude pozostávať aj z novej tvorby, aj z toho najlepšieho z Tiersenovej 20-ročnej hudobnej kariéry.

Yan Tiersen (1970) začal trápiť tie najrôznejšie hudobné nástroje krátko po tom, ako sa naučil chodiť- od štyroch rokov hrá na klavíri, od šiestich na husle. V trinástich sa vzoprel rodičom, ktorí ho viedli k vážnej hudbe, husle demonštratívne rozbil a založil s kamarátmi svoju prvú kapelu, ktorej vzormi boli Nick Cave a Einstürzende Neubauten.

Aj Tiersenova neskoršia tvorba je ovplyvnená oboma týmito svetmi – miestami minimalistické kompozície pripomínajúce Philipa Glassa či iných velikánov modernej vážnej hudby, na iných nahrávkach zas až popový či drsný rockový zvuk.

Celkovo má Tiersen na konte už 15 albumov, a každý z nich je svetom sám o sebe. Väčšina z nich vznikla na netradičných miestach, ktoré si Tiersen pri nahrávaní vyberá. Pri skladaní soundtracku k filmu Tabarly (2008), životopisu francúzskeho moreplavca Érica Tabarlyho, sa napríklad Tiersen na dva mesiace presťahoval do opusteného domu na ostrove Ouessant.

Vstupenky si môžete kúpiť v predpredaji: http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=20376&idpartner=118