,

Konferencia WhatCity? už dnes v Starej tržnici!

Prvý ročník konferencie WhatCity? privedie do Bratislavy expertov z oblasti architektúry a urbanizmu, ako aj predstaviteľov úspešných „grass-roots“ iniciatív z Berlína. Na konferencii 26. mája v Starej tržnici tak verejnosti svoje idei a prácu odprezentujú raumlabor berlin, Florian Köhl, Katharina Hagg a Berndt Maier.
Spolu s lokálnou odbornou verejnosťou otvoria diskusiu o aktuálnych problémoch verejného priestoru v Bratislave a možnostiach ich riešenia.

Konferencia bude vedená v anglickom jazyku so simultánnym prekladom.
(for english scroll down)


Prednášajúci:
Christof Mayer/ raumlabor berlin http://raumlabor.net/
Štúdio raumlabor berlin známe svojimi low-budget utópiami na rozmedzí umenia a architektúry stojí za procesom transformácie Markthalle Neun v Berlíne na súčasné trhovisko a kultúrne centrum v jednom. Kultúrno-spoločenský aspekt haly a úzke zapojenie susedstva je základom ich koncepcie.

Florian Köhl/ fatkoehl architekten http://www.fatkoehl.com/
Berlínsky ateliér fatkoehl architekten je typický neustálym hľadaním spôsobov, ako priblížiť obyvateľom mesta ich životné prostredie pomocou architektúry. Podieľal sa na vývoji nového stavebného postupu “co-housing” s využitím metódy kooperatívneho plánovania, ktorý počíta so silným vstupom klienta do stavebného procesu.

Katharina Hagg/ TU Berlin http://cud.architektur.tu-berlin.de/wordpress/?page_id=749
Katharina Hagg je profesorkou na Katedre urbanizmu a architektúry na Technickej univerzite v Berlíne. Zameriava sa na spoločensko-priestorové výzvy, pričom dôraz kladie na kritickú revíziu plánovacích metód „zhora nadol“ a „zdola nahor“ a na redefinovanie auto-generatívnych a participartívnych procesov a ich vplyvu na urbanistickú prax.

Bernd Maier/ Markthalle Neun http://markthalleneun.de/
Markthalle Neun, tržnica z roku 1890 v centre berlínskej štvrti Kreutzberg, by svojou architektúrou aj príbehom mohla byť považovaná za staršiu sestru Starej tržnice. Už tri roky je vo vlastníctve 3 aktívnych Berlínčanov, ktorí v nej vytvorili nový typ susedského trhu, založený na lokálnosti a sezónnosti ponúkaných produktov. Jej špecifický ekonomický model fungovania príde predstaviť jeden z jej zakladateľov, Bernd Maier.

Stará tržnica http://staratrznica.sk/
Stará tržnica v Bratislave je unikátom medzi grass-roots iniciatívami nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku. Od leta 2013 sa nachádza v správe občianskeho združenia Aliancia Stará Tržnica, ktoré pracuje na jej revitalizácii s cieľom vytvoriť z tržnice žijúce mestské centrum ponúkajúce trhy, služby aj kultúrne podujatia.

Podujatie pripravujú: Punkt , Stará tržnica, Goethe-Institut Bratislava
Podujatie podporili: Imagine, Fond Táne Rosovej, DAAD | Dni Architektúry A Dizajnu
Mediálni partneri: magazín Arch, Radio_FM

———————————————————-

Aliancia Stará Tržnica, Punkt in cooperation with Goethe Institut invites you to the conference

WhatCity?
On the topic of new urban strategies
26th of May from 6pm in Stará tržnica in Bratislava

Guests speakers are experts in the field of architecture and urbanism and sucessful grass-root iniciatives from Berlin. Christof Mayer from raumlabor berlin, Florian Köhl from fatkoehl architekten, Katharina Hagg from TU Berlin and Bernd Maier from Markthalle Neun, will be sharing their projects and ideas with you. As well as the team of Stara tržnica, who will give insight in the newest developments in the market hall project.

Language: english + simultaneous translation
Tickets: available online on for 7,- Eur (students 5,- Eur) at: https://www.tixy.sk/Punkt/WhatCity, or at the door 9,-Eur (students 7,- Eur).

WhatCity? conference is supported by Goethe Insitute Bratislava, Fond Táne Rosovej, Imagine Development and DAAD.