Máme za sebou prvý rok Mestského centra Stará tržnica

Ubehol už celý rok, odkedy sme ako občianske združenie Aliancia Stará Tržnica začali napĺňať Starú tržnicu programom. V septembri 2013 sa po rokoch uskutočnil prvý potravinový trh, pribudlo viac spoločenských podujatí, nové kaviarne aj obchod s potravinami.

Stará tržnica. Roky opustená budova v centre mesta, typická stiahnutými tyrkysovými roletami, do ktorej sem-tam nakukne nejaký ten okoloidúci turista cez zamknuté dvojkrídlové dvere. Dlhé roky trvajúci stav sa začal meniť v septembri minulého roku, kedy sa o Starú tržnicu začalo starať občianske združenie Aliancia Stará Tržnica. Po roku prišiel čas na menšiu bilanciu, čo všetko sa teda v Starej tržnici za uplynulých dvanásť mesiacov zmenilo?

Nové kaviarne aj obchod s potravinami

Dobre&Dobré, kaviareň zamestnávajúca ľudí bez domova, sa po necelých dvoch týždňoch od svojho spustenia koncom septembra dočkala množstva pozitívnych reakcií od bežnej verejnosti aj blogerov. Dobre&Dobré si vybralo trochu inú cestu, než je aktuálnym trendom, či už z hľadiska architektúry alebo ponuky, a zdá sa, že je to len dobre. V ponuke sa nachádzajú tradičné zákusky a koláče, veterníky, aj Skalické trdelníky. K ním zákazníkom ponúknu domácu limonádu alebo šálku kávy, tí hladní si tu môžu dať rýchly obed zložený z polievky a domácej pomazánky podľa výberu. Projekt pripravilo občianske združenie Vagus, ktoré sa dlhodobo venuje práci s bezdomovcami a práca v kaviarni je jednou z možností, ako pomôcť týmto ľuďom v návrate do bežného života.

TUTO je multifunkčné centrum, cez deň slúžiace najmä ako prívetivá kaviareň s detským kútikom pre rodiny, ktoré postupne pridáva do programu rôzne aktivity a tvorivé dielne najmä pre tých najmenších. Multikultúrny program dopĺňajú aj večerné aktivity venované skôr mladým dospelým, v TUTO tak po zotmení zažijete vernisáže, filmové premiéry aj rôzne workshopy.

Ponuku služieb v Starej tržnici dopĺňajú už od mája fungujúce prevádzky Školy varenia a obchodu s potravinami U Paulíka. Všetky priestory prešli rozsiahlou rekonštrukciou a zmenili sa tak z “vykuchaných” zanedbaných miestností na prívetivé miesta, lákajúce okoloidúcich.

Potravinové trhy a kultúrno-spoločenské podujatia

Pravidelné potravinové trhy TRH-PIAC-MARKT sa do tržnice vrátili najskôr na jednomesačnej báze, po trištvrte roku sa periodicita zvýšila, potraviny najmä od lokálnych výrobcov a producentov tak v tržnici návštevníci nájdu už každé dva týždne. Miestny sortiment je doplnený aj o rôzne zahraničné špeciality, akými sú napríklad káva, či olivové oleje. TRH-PIAC-MARKT v Starej tržnici tak nie je klasickým trhom, cieľom je, aby tu návštevník našiel všetko, čo bude v kuchyni potrebovať.

Program Starej tržnice však ani zďaleka netvoria len trhy. Ako mestské centrum ponúka aj rôzne spoločenské a kultúrne podujatia, či už sú to komunitné Nedeľné Parády, koncerty, prednášky aj konferencie. Od septembra do decembra 2013 sa v tržnici uskutočnilo 20 podujatí pre verejnosť, čo je viac, ako za celý predošlý rok, kým ešte tržnicu nespravovala Aliancia. Túto jeseň je pripravovaných podujatí pre verejnosť o päť viac.

Odkazy

Dobre&Dobré: https://www.facebook.com/cafedobre

Recenzia, Kaviareň ako v bočnej viedenskej uličke: http://delikatesy.etrend.sk/recenzie/kaviaren-ako-v-bocnej-viedenskej-ulicke-14204

TUTO: https://www.facebook.com/tutostaratrznica

Stará tržnica: https://www.facebook.com/staratrznica