, ,

Najbližší víkend v Starej tržnici bude venovaný seniorom

Sobotný TRH-PIAC-MARKT zaujme okrem ponuky čerstvých potravín aj premiérou dokumentárneho filmu Daniely Krajčovej, ktorá zmapovala spomienky seniorov na Starú tržnicu. Na poschodí bude prebiehať predajná výstava Kreativita a Hobby, ktorá bude pokračovať aj druhý deň, počas Nedeľnej Parády. Tá bude tento raz v rámci Seniorfestu 2014 venovaná (nielen) naším babkám a dedkom.

Tradičný potravinový TRH-PIAC-MARKT túto sobotu ponúkne bohatý sprievodný program. Na poschodí tržnice nájdu návštevníci predajnú výstavu Kreativita a Hobby, pripravenú v spolupráci s Občianskym združením Myš-lienka. V TUTO na prízemí tržnice budú od 10:00 do 12:00 prebiehať tvorivé dielne, v ktorých ako výrobný materiál poslúžia tekvice. O 14:00 ich vystrieda premiéra autorského dokumentárneho filmu Daniely Krajčovej, ktorá počas uplynulého roka mapovala spomienky seniorov na Starú tržnicu. Po skončení premietania si diváci budú môcť vychutnať pravú taliansku kávu Carraro.

Na prázdno neobídu ani hubári, Mgr. Ján Červenka zo Slovenskej mykologickej spoločnosti sa tentokrát bude venovať téme pestovaných húb a liečivých účinkov húb na ľudský organizmus. Škola varenia nachádzajúca s v tržnici ponúkne akciu – príďte na kurz a Vaša babka či dedko budú mať účasť zdarma.

V spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou bude pre všetkých návštevníkov v rámci mesiaca seniorov pripravený na prízemí tržnice kútik, kde si budú môcť dať zmerať tlak a cholesterol. Aktivita bude pokračovať aj v nedeľu, počas Nedeľnej Parády!

Nedeľná Paráda! deň po trhu opäť ukáže pestrý, multikultúrny svet Bratislavy. Program bude tento raz v súlade s práve prebiehajúcim Seniorfestom 2014 okrem menšinového charakteru zameraný aj na spoločenský život seniorov. Pre nich, no nielen pre nich, je pripravený kútik kontroly tlaku a cholesterolu v tele, pripravený v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Slovenský zväz telesne postihnutých ponúka sociálne poradenstvo aj pre seniorov a v tomto duchu pripravil tvorivú dielňu, v ktorej si návštevníci na vlastnej koži vyskúšajú účinky art terapie. O tom, že aj v starom tele môže žiť mladý duch vás presvedčí mladá a dravá módna značka Bratiska, ktorá sa odprezentuje výstavou „fashion značku nosia seniori“. Milovníkov čajov poteší Čajový cech s čajovou poradňou, o svoje tipy, ako pripraviť naozaj tradičný a skvelý džem sa s návštevníkmi v Škole varenia Jem iné podelí akčná seniorka, pani Sitová. Ani na októbrovej Nedeľnej Paráde nebude chýbať varenie medzinárodnej kuchyne naživo, prípravu gréckych špecialít návštevníkom predvedie nefalšovaný Grék Andreas, s tibetskými pirohmi vás zase zoznámi naozajstný Tibeťan Momo.

O zábavu detí, či vnúčeniec sa od 11:00 do 15:00 postará multifunkčné centrum TUTO, kde budú už tradične prebiehať tvorivé dielne. Vystriedajú ich motivačné príbehy seniorov – dobrovoľníkov, aj DIŠKURKA s Lacom Oravcom, ktorý vyspovedá Moniku Pascoe Mikyškovú o jej publikácii Lásky, v ktorej zozbierala spomienky ľudí na ich prvé zaľúbenie. Fotograf Peter Sit príde aj so svojou babkou, ktorá sa aj v pokročilom veku s nadšením zapája do rôznych umeleckých projektov. Tretí účastník Tomáš Halász sa živí fotografovaním a počas diskusie predstaví svoj nový projekt so seniormi.

Súčasťou Nedeľnej Parády budú aj mnohé ďalšie aktivity, rozprávanie rozprávky z Tadžikistanu, maľovanie henou, písanie mien v Arabčine, trénovanie šikovnosti a rovnováhy s cirkusovou školou CirKus-Kus, či hudobné a tanečné vystúpenia s tanečnou školou elledanse.

Nedeľná Paráda je tiež nie náhodou názvom prepojená s projektom zberného bodu Paráda! v Starej tržnici, kam môžu ľudia priniesť svoje nepotrebné veci a dať im tak šancu na nový život. Odloženým veciam môžu dať potom za dobrovoľný príspevok nový domov ďalší návštevníci.

 

Nedeľnú Parádu! pripravujú: Aliancia Stará Tržnica o.z. v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a festivalom [fjúžn] a Hlavným mestom SR Bratislava

Podujatie finančne podporili: Solidarita – Európsky fond pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín, International Organisation for Migration, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Mediálny partner: citylife.sk