,

Nedeľná Paráda v Starej tržnici

Nedeľná Paráda, nové podujatie pripravované v spolupráci Aliancie Stará Tržnica a Nadácie Milana Šimečku, bude raz mesačne prinášať celý svet pod strechu Starej tržnice. Bohatý program v znamení tolerancie a spolupráce budete môcť po prvýkrát okúsiť už 13. apríla!

Prvá Nedeľná Paráda sa uskutoční 13. apríla 2014, od 11:00 do 17:00 a bude sa niesť v znamení 9. ročníka festivalu [fjúžn]. „Zámerom organizátorov komunitných nedieľ je prilákať pestrú zmes obyvateľov i návštevníkov Hlavného mesta, od batoliat až po seniorov, od roduverných Slovákov až po exotických turistov, od niekoľkogeneračných Bratislavčanov až po čerstvých „cezpoľných“, či už sú z Michaloviec, Marseille, Moskvy alebo Mogadiša,“ hovorí spoluorganizátor podujatia, Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

Prvá komunitná nedeľa prinesie bohatý program zahŕňajúci multikultúrny trh, meetingpoint pre expatov, divadelné predstavenia, workshopy aj cudzokrajné občerstvenie. Do prípravy exotických jedál sa spolu s cudzincami zapojí Škola varenia v Starej tržnici, veselý workshop „Pošta zo Starej tržnice“ zase pripravuje občianske združenie Bol raz jeden človek v spolupráci so Zväzom slovenských filatelistov. Celodenný cirkusový workshop pre veľkých aj malých od 3 rokov povedie cirkusová škola CirKus-Kus.

Špecialitou prvej komunitnej nedele bude uvedenie lokálnej meny Živec, ktorú tu budete môcť po prvýkrát nakúpiť, aj ňou zaplatiť. Jej slávnostné zahájenie odpáli o 14:00 vystúpenie cirkusovej skupiny Argolla. Viac  informácií o tom, ako lokálna mena funguje vám priamo na mieste poskytnú iniciátori projektu z občianskeho združenia Živica.

„Nedeľná Paráda, to je ostrov pozitívnej deviácie, kde budete môcť stretnúť ľudí z celého sveta, ktorí sa rozhodli žiť na Slovensku. Cieľom komunitnej nedele je tiež privítať a zapojiť do spoločenského života nielen zdravých ľudí, ale aj tých, ktorí to majú v tejto oblasti ťažšie – ľudí s postihnutím, nezamestnaných, či dôchodcov. Budete si môcť vyskúšať rôzne techniky HANDMADE, zakúpiť milý darček, alebo polotovary na vlastnú výrobu predmetov, vymeniť literatúru či poštové známky, učiť sa, ako robiť saltá… všetko pod jednou strechou. Paráda, nie?“, hovorí organizátorka projektu, Illah van Oijen z Aliancie Stará Tržnica.

Nedeľná Paráda je tiež nie náhodou názvom prepojená s projektom zberného bodu Paráda! v Starej tržnici, kam môžu ľudia priniesť svoje nepotrebné veci a dať im tak šancu na nový život. Odloženým veciam môžu dať potom za dobrovoľný príspevok nový domov ďalší návštevníci tržnice. Vyzbierané peniaze poputujú na podporu verejnej zbierky „Obnovme spolu strechu Starej tržnice“, ktorá prebieha online na www.dobrakrajina.sk