,

Stará tržnica hľadá trhovníkov!

Stará tržnica bude po niekoľkoročnej pauze opäť využívaná spôsobom, na ktorý ju jej názov predurčuje. Aliancia Stará Tržnica, ktorá 21. júna získala budovu na desať rokov do nájmu, do nej už od septembra vráti trhy potravinové aj komunitné.

Bratislavčania si na trhy môžu vyčleniť víkendové dni už od 21. septembra, v prvej fáze raz mesačne, od apríla 2014 sa budú konať každý víkend. Sobotné potravinové trhy budú zamerané na predaj lokálnych, kvalitných plodín a produktov, nedeľné komunitné trhy budú fungovať ako rozličné burzy či trhy dizajnových výrobkov. Spolu prispejú k oživeniu Starého mesta a podporia tvorbu vzťahov v komunite. Aliancia Stará Tržnica aktuálne hľadá partnerov na organizáciu trhov, ako aj samotných predajcov.

„V prvom rade hľadáme lokálnych pestovateľov, chovateľov a malovýrobcov z okolia Bratislavy, ktorí majú chuť vyskúšať, ako sa im bude predávať v najkrajšej tržnici v meste – zatiaľ raz do mesiaca, od apríla 2014 im môžeme ponúknuť stále miesta na trhu každý týždeň. Pri výbere dáme prednosť rodinným podnikom a malým farmám, okrem skúsených predajcov chceme dať šancu aj tým, ktorí s predajom nemajú veľké skúsenosti. Poradíme im v legislatívnych krokoch, vďaka ktorým aj oni môžu začať s trhovým predajom. Ak teda máte dobrý tip, napríklad na vášho obľúbeného predajcu čerstvých rýb, či farmára s poctivým sladkým ovocím alebo máte záujem na trhu priamo predávať, obráťte sa na nás!” hovorí Illah van Oijen, jedna z predstaviteliek Aliancie Stará Tržnica.

Predajcovia na sobotných potravinových trhoch budú podporení aj spoluprácou s reštauráciou a obchodom s potravinami prevádzkovanými v Starej tržnici, na ktoré momentálne prebieha výzva na predkladanie projektov (/download/). „Keďže je náročné zároveň pestovať či vyrábať vlastné produkty, aj ich predávať, rozhodli sme sa pomôcť trhovníkom podmienkou pre reštauráciu a predajňu potravín v tržnici, aby značnú časť svojej ponuky odoberali práve od našich trhových predajcov. Tak budú mať zabezpečený odbyt a následný finančný príjem aj počas pracovného týždňa, kedy sa budú môcť venovať svojej pestovateľskej činnosti a so svojimi zákazníkmi sa budú stretávať pri predaji na víkendových trhoch,“ dopĺňa ku konceptu trhov Gábor Bindics. „Môžeme povedať, že zavádzame v istom zmysle novú kultúru predaja.“

Aliancia Stará Tržnica sa aktuálne venuje aj príprave nedeľných, komunitných trhov, ktoré budú zamerané na predaj dizajnových výrobkov, ale aj starožitností či bicyklov. Program na trhoch bude obohatený o sprievodné podujatia, diskusie, prednášky či workshopy. „Radi však uvítame aj nové koncepty, ktoré pre Bratislavu spolu s rôznymi iniciatívami či občianskymi združeniami objavíme. Ak máte dobrý nápad a chuť s nami spolupracovať, ozvite sa nám,“ dodáva Illah.

Záujemcovia o predaj na trhu aj trhoví organizátori môžu Alianciu Stará Tržnica kontaktovať na e-mailovej adrese trhy@novastaratrznica.sk alebo telefonicky na čísle +421 905 703 092.

Stiahnite si leták s informáciami (sk/hu): trhovnici_letak