TRH-PIAC-MARKT predstaví Chute vidieka

V sobotu, 14. novembra vás srdečne pozývame na špeciálny potravinový TRH-PIAC-MARKT v Starej tržnici v Bratislave, na ktorom vám v spolupráci Národnou sieťou rozvoja vidieka SR predstavíme CHUTE VIDIEKA!

Tradičný trh bude doplnený o pestrý program, počas ktorého Národná sieť rozvoja vidieka SR predstaví možnosti čerpania dotácií pre malých farmárov a prebiehať tiež budú prednášky o nevyhnutných náležitostiach pri predaji z dvora. Slow Food Pressburg predstaví nový trhový kódex a ekofarmári porozprávajú o svojich skúsenostiach s ekofarmárčením. Okrem spomínaného budú tiež prebiehať viaceré tvorivé dielne pre malých aj veľkých.

Na poschodí tržnice sa budú nachádzať stánky remeselníkov, medzi ktorými nájdete aj stánok Národnej siete rozvoja vidieka SR. Záujemcovia si sem budú môcť zájsť po osobné konzultácie.

Na trhu ľudových remesiel od 10:00 do 15:00 nájdete:

Farma POD GAŠTANKOU Modra
Pod Gaštankou je malá rodinná farma v krásnom modranskom chotári. “Chováme kone, ovce, kozy, králiky, prasiatka, sliepky, kačice, husy, psy, mačky a páva. Malí zvedavci môžu zvieratká nielen pozorovať, ale tí odvážnejší aj hladkať a kŕmiť. Vozíme na koni, organizujeme tvorivé dielne, tematické víkendy zamerané na ovocie alebo zeleninu, rôzne koncerty a kultúrne podujatia. V našom bufete pripravujeme čerstvé domáce jedlá a nápoje, pripravené z kvalitných surovín.”
V tvorivej dielni Pod Gaštankou budú od 13:00 do 15:00 prebiehať nasledujúce aktvity:

  • Maľovanie na maliarske plátno akrylovými farbami za použitia šablón so zvieracími motívmi alebo otláčania jablkových pečiatok.
  • Výroba „home made“ farebnej plastelíny s vôňou škorice. Deti si z vlastnoručne pripravenej jedlej plastelíny budu vykrajovať rôzne formy, ktoré si ozdobia.

DSS PRIMA
Bratislava PRIMA je nezisková organizácia, ktorá od roku 1997 poskytuje sociálne služby dospelým ľuďom s mentálnym znevyhodnením dennou formou v DOMOVE SOCIÁLNYCH SLUŽIEB. Okrem toho zamestnáva 4 ľudí s mentálnym a viacnásobným znevýhodnením v CHRÁNENEJ DIELNI. PRIMA je chránená dielňa so zameraním na tradičné remeselné techniky ako šitie, tkanie a paličkovanie. Zamestnáva šesť ľudí, z toho štyroch s ťažkým zdravotným znevýhodnením (mentálne a kombinované). Sú riadnymi zamestnancami na trvalý pracovný pomer, ale ich pracovné podmienky – pracovná záťaž, tempo, doba – sú primerané ich zdravotnému stavu, ktorý im nedovoľuje zamestnať sa na otvorenom trhu práce. V sobotu prídu na Chute Vidieka s ukážkou tkania na krosnách a budú predávať vlastné výrobky: pomôcky do kuchyne (zástery, chňapky, tašky).

KONOPNÝ DVOR
Občianska iniciatíva za návrat konopy siatej na Slovensko. Na Chute Vidieka prinesú rôzne produkty aj na ochutnávku, aj na “ochytanie”, akými sú napríklad látky, vlákno, priadza, pazderie a dokonca aj model steny z konopného betónu. Prítomní budú špecialisti na konopné stavby, konopné potraviny, družstevný systém spolupráce.

Ing. arch. Katarína Pagáčová
Venuje sa tvorbe z dreva. “Našou prácou sa snažíme vyjadriť komplexnú dokonalosť dreva – nechávame sa inšpirovať a viesť ním samotným, sme prostredníkmi toho, čo chce vyjadriť. Ručne z tohto večne živého materiálu vyrábame misky, lyžice, hodiny, svietniky, ale aj nábytok a bytové doplnky.”

kla-si-ka
Pod značkou kla-si-k-a nájdete úžitkové predmety z keramiky a porcelánu. Ide o autorskú tvorbu malých sérií – misy, šálky, vázy, tácky a podobné, ktoré sú na pomedzí dizajnu a voľnej tvorby. “Dbám na maximálnu funkčnosť v spojení s nenapodobiteľným tvarom. Posledný rok sa venujem aj keramickým kurzom, kde ponúkam ľuďom stráviť príjemné a tvorivé chvíle s fantastickým prírodným materiálom.”

MODRANSKA
Spoločnosť zaoberajúca sa tvorbou ručne robenej úžitkovej keramiky, a to hlavne modranskej majoliky a kameniny. “V spolupráci s modranskými remeselníkmi a dizajnérmi z celého Slovenska oživujeme tradičné tvary a vzory, vymýšľame aj nové návrhy a vytvárame tak originálnu, modernú keramiku zachovávajúcu tradície a krásu starej hrnčiariny. Náš príbeh sa začal už v roku 1975, keď Marián Liška nastúpil ako učeň do slávnej modranskej keramickej školy. Tam zostal po ukončení štúdia pracovať ako hrnčiar a neskôr aj ako majster. V roku 1990 si založil vlastnú dielňu, ktorá sa neskôr stala základom tej našej. Dnešnú podobu dostala modranska vďaka synovi Jakubovi, ktorý sa po štúdiách keramiky, architektúry a dizajnu na ŠÚV a VŠVU v Bratislave a University of Plymouth v roku 2009 vrátil do otcovej dielne a priniesol nové postupy a nápady.” Príďte si v sobotu na Chute Vidieka kúpiť pekný vianočný darček.

ARVI
Info stánok Agentúry pre rozvoja vidieka.

MLADÝ FARMÁR
Info stánok Združenia mladých farmárov na Slovensku.

GREENPEACE
Výstava o ekologickom farmarceni a foto pribehy farmarov; včelia hra pre deti.

SLÁDEČEK
Drevené vianočné ozdoby.


————
Kedy?
14. novembra ’15, od 10:00 do 15:00
Kde?
V Starej tržnici na Námestí SNP 25 v Bratislave
————
Podujatie pripravujú:
Národná sieť rozvoja vidieka SR a Aliancia Stará Tržnica – o.z.
————
Partneri podujatia:
Agentúra pre rozvoj vidieka, Ekotrend, Slow Food Pressburg, Greenpeace, Citylife.sk
————
Aktivita sa uskutočňuje za finančnej podpory Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020
a
Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka:
Európa investuje do vidieckych oblastí