,

“Vychodňárska” Nedeľná Paráda už túto nedeľu!

Prvá tohtoročná Nedeľná Paráda sa uskutoční už najbližší víkend, 29. marca. V súlade s aktuálnou témou EASTern Edition vám predstaví nielen Veľkonočné zvyklosti a kultúru z východu.

EASTern Edition

Prvá tohtoročná Nedeľná Paráda sa uskutoční už tento víkend, 29. marca od 11.00 do 17.00 hodiny v Starej tržnici. V súlade s aktuálnou témou EASTern Edition vám predstaví (nielen) veľkonočné zvyklosti a kultúru z východu.

Resonance v spolupráci so Slovak Fashion Council pripravujú prehliadku recyklovanej módy, ktorá sa uskutoční medzi 16.00 a 17.00 hodinou. Zozbierané, nepotrebné oblečenie recyklovali študenti Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru a VŠVÚ. Na prehliadku bude nadväzovať dražba predvádzaných modelov, výťažok z ktorej poputuje konkrétnym rodinám v núdzi. Novovzniknuté modely si budete môcť prezrieť po celý deň na výstave fotografií od Tina Turnerová photography.

Festival Street Art Communication prinesie výstavu diel z OMG – Otvorenej mestskej galérie v Košiciach. OMG je unikátny výstavný koncept občianskeho združenia Street Art Communication (SAC), ktorého cieľom je úprimná snaha o redukciu vizuálneho džibdžabizmu súčasným umením.

Scénické čítanie Život na terase pripravuje Divadlo Pôtoň. Tvoria ho príbehy ľudí, ktoré tím divadla spracoval v rokoch 2010 – 2012 prostredníctvom oral history do inscenácií Respect!, Aj tu som doma a Vertikána migrácia. Folklórny súbor Ruthenia z Bratislavy predvedie tance z obce Šemetkovce (okres Svidník) a z obce Kamienka (okres Stará Ľubovňa), doplnené o rusínske spevy. Rusínske piesne, avšak v jemne jazzových úpravách, sa objavia aj v hudobnom vystúpení tria Miloš Železňák a priatelia.

Naši priatelia z Ukrajiny vám predstavia svoje veľkonočné zvyky, budeme farbiť kraslice v ukrajinskom štýle, zdobiť ich technikou nešitý patchwork, vyrábať venčeky zo zbytkov látky aj ochutnávať ukrajinské veľkonočné dobroty.

Počas Nedeľnej Parády si už tradične zacvičíte, zažonglujete a povystrájate aj ďalšie cirkusovo-gymnastické kúsky pod vedením lektorov z cirkusovej školy CirKus-Kus. Aktivita je vhodná pre kohokoľvek, malé deti aj veľkáčov.

Nedeľná Paráda, to nie je len zábava, ale aj vážnejšie témy. Charitatívna organizácia Dobré Srdiečko pomáha ľuďom v núdzi na Ukrajine, v krajine, ktorá je naším susedom a kde sa aktuálne nachádzajú tisíce ľudí bez základných vecí, ktoré potrebuje každý z nás – voda, jedlo, oblečenie, základná hygiena. Prispieť do zbierky na zabezpečenie týchto základných potrieb môžete priamo v nedeľu do pokladničiek v Starej tržnici.

Človek v tísni, slovenská pobočka českej neziskovej organizácie, prinesie projekt Živé knihy a výstavu fotografií “Ludze v bidze”, ktorá vznikla pri príležitosti ich 10 výročia.

Počas celého víkendu, sobotného trhu aj Nedeľnej Parády, bude na poschodí tržnice prebiehať trh Kreativita&Hobby občianskeho združenia Myš-lienka. Súčasťou bude tiež súťaž v kreatívnej tvorbe „Zlaté Veľkonočné vajce pre Bratislavu.“

 

Nedeľná Paráda je nie náhodou názvom prepojená s projektom zberného bodu Paráda! v Starej tržnici, kam môžu ľudia priniesť svoje nepotrebné veci a dať im tak šancu na nový život. Odloženým veciam môžu dať potom za dobrovoľný príspevok nový domov ďalší návštevníci tržnice.

Vyzbierané peniaze poputujú na podporu verejnej zbierky „Obnovme spolu strechu Starej tržnice“, ktorá prebieha online na www.dobrakrajina.sk

Nedeľné Parády sú súčasťou projektu Nové menšiny v obrazoch, tónoch a naživo, ktorý realizuje Nadácia Milana Šimečku, a ktorý je financovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu  štátnych príslušníkov tretích krajín (Solidarita pri riadení migračných tokov).

Nedeľnú Parádu organizujú Aliancia Stará Tržnica v spolupráci s festivalom [fjúžn] Nadácie Milana Šimečku.