Rok s pandémiou. Ako vyzeral tento turbulentný rok v Starej tržnici?28. apríl 2021

Rok s pandémiou. Ako vyzeral tento turbulentný rok v Starej tržnici?

Už rok žijeme s pandémiou, ktorá zmenila život nejedného z nás. Pre nás to znamenalo výrazné obmedzenie činnosti, museli sme sa naučiť rýchlo sa prispôsobiť neistej a stále sa meniacej situácii, a hlavne nevzdávať sa. Ako vyzeral tento turbulentný rok v Starej tržnici?

Potravinové trhy “online”


Rok 2020 začal ako každý iný. Rozbehli sme sobotné potravinové trhy a ako každý rok sme pripravovali množstvo podujatí a ďalších aktivít. 

Príchodom pandémie zostala tržnica z dôvodu celoštátnych opatrení pre verejnosť zatvorená. Zrušili sme všetky jarné plánované podujatia aj sobotné potravinové trhy. V tom čase ešte nikto netušil, ako dlho situácia pretrvá a ozývali sa názory, že po pár mesiacoch už budeme mať pokoj. Jeseň sa javila ako obdobie, kedy sa všetko malo vrátiť do starých koľají.Nás tak v prvom rade trápilo, ako nahradiť naším trhovníkom stratené odbytové miesto vo forme vtedy pozastavených trhov. Hľadali sme preto alternatívne spôsoby, ako ich podporiť a reštartovať trhy aspoň v obmedzenom režime. Koncom marca sme v spolupráci s vybranými trhovníkmi spustili online objednávkový systém balíčkov. Donášku zákazníkom sme realizovali v rámci tímu Starej tržnice a zdarma vďaka naším partnerom Volkswagen Slovensko a Slovenská sporiteľňa. Všetky vyzbierané finančné prostriedky išli priamo trhovníkom. Celkovo sme vám od konca marca do júna rozniesli 1266 potravinových balíčkov.


Tržnica ako priestor pomoci


Aj napriek zatvorenej tržnici sme pokračovali v aktivitách, ktoré možno na prvý pohľad neboli až tak viditeľné. 

V spolupráci s mestom Bratislava sme rozbehli viacero projektov pomoci. Tržnica sa premenila na dočasný sklad postelí, spacích vakov a matracov pripravených v prípade nutnosti pre Karanténne mestečko pre ľudí bez domova na Zlatých pieskoch. Zároveň sme v tržnici skladovali, pripravovali a distribuovali balíčky pomoci v spolupráci s iniciatívou Kto pomôže Slovensku. 

Svoje priestory sme za dodržania prísnych hygienických opatrení poskytli aj pre usporiadanie zasadnutí mestských a krajských zastupiteľstiev. 


V dielni Lab.café sme zatiaľ za použitia 3D tlačiarní a laserovej rezačky vyrábali ochranné štíty, ktoré sme následne distribuovali do nemocníc v Bratislave. 

Obnovujeme sobotné trhy či obľúbený Street Food Park

S príchodom letných mesiacov sme postupne, aj keď v obmedzenom režime, obnovili potravinové trhy aj prevádzky v tržnici. Od júna sa už konal aj obľúbený trh pouličného jedla Street Food Park, opäť sme vás mohli pozvať aj na prehliadky bežne nedostupných miest Neviditeľná tržnica. Počas leta sa v tržnici konalo viacero podujatí, vidieť sme sa mohli na Salóne piva, na Bratislavskom knižnom trhu, na koncertoch Viva Musica!, či na špeciálnej premiére dokumentárneho filmu MEKY za účasti autorov aj hlavného protagonistu speváka Mira Žbirku.


Leto končí, čo bude ďalej?


Po letnom uvoľnení začala pandémia opäť naberať na sile, čo spôsobilo ďalšie obmedzenia v činnosti, nielen tržnice, ale aj samotných prevádzok. Zrušili sme podujatia, vrátane pravidelného Street Food Parku, potravinové trhy začali fungovať za ešte prísnejších hygienických opatrení.

Na prelome októbra a novembra sme síce poskytli budovu Starej tržnice na vytvorenie odberných miest v rámci celoplošného testovania, no inak tržnica mimo trhov zívala prázdnotou.

Na rozdiel od jari sme však aspoň mali zachované odbytové miesto pre našich trhovníkov. Čo však ostatní malí výrobcovia, ktorí sa spoliehali na predaj na rôznych jarmokoch či podujatiach? Tu niekde sa začala rodiť myšlienka rozšírenia trhov aj na ďalšie dni v týždni, aby sme mohli poskytnúť priestor aj ďalším predajcom.

Vianočná tržnica dáva šancu viac ako 200 lokálnym značkám


Pandemická kríza nám všetkým ukázala, aké je dôležité podporovať lokálne značky a malých producentov. Spojili sme sa preto s organizátormi BRaK - Bratislavský knižný festival, Bratislava Design Week, Humbuk a Urban Market a počas predvianočného obdobia sme vďaka nášmu hlavnému partnerovi Slovenskej sporiteľni vytvorili z tržnice miesto, kde mohli tieto lokálne značky predávať svoje výrobky a produkty. Počas štyroch týždňov ste tak mohli podporiť viac ako 200 predajcov lokálnej módy, dizajnu, literatúry či remeselných potravín.


up! city končí

Dôsledky pandémie sa podpísali aj na fungovaní prevádzok v tržnici, ktoré doteraz fungujú v obmedzenom režime prostredníctvom výdajných okienok či donáškových služieb, ktoré však nikdy plnohodnotne nenahradia tržbu počas bežnej prevádzky. 

Jednou z prevádzok, ktorá pandémiu neprežila a koncom apríla 2020 ukončila svoju činnosť, bol mestský projekt na podporu elektromobility up! city. Táto spolupráca s Volkswagen Slovakia zároveň naštartovala oživenie námestia pred tržnicou, ktoré sa v roku 2017 behom pár mesiacov zmenilo z ošarpaného priestoru na príjemné miesto, ktoré je v súčasnosti symbolom spoločného trávenia voľného času Bratislavčanov nielen počas letných dní.

Bezpečná tržnica

Počas celého roka sme sa proaktívne prispôsobovali neustále sa meniacim protipandemickým opatreniam, vďaka ktorým nám určite pribudlo nemálo šedín. Našou prioritou vždy bolo, a vždy bude, aby ste sa v Starej tržnici cítili bezpečne, preto urobíme všetko, čo je v našich silách, aby to tak bolo aj naďalej.Naše fungovanie pravidelne konzultujeme s RÚVZ BA. Vytvorili sme súbor hygienických opatrení, ktoré dodržiavame. Zakúpili sme stojany s dezinfekciou a špeciálne teplomery, zaviedli sme aj pravidelnú dezinfekciu priestorov. Pôdorys trhu upravujeme vždy podľa aktuálnych opatrení, tak ako aj maximálnu kapacitu priestoru, ktorú vieme dodržiavať vďaka zavedeniu kontrolovaného vstupu. V tržnici je zároveň prítomná služba, ktorá dozerá na dodržiavanie rozostupov či na správne nosenie ochranných pomôcok.

Čo prinesie rok 2021? Držme si palce!

Nový rok sme začali s veľkými plánmi a víziou, že sa pandémia už čoskoro pominie. Okrem rozšírenia trhu o nových trhovníkov či príprave aktivít k oslave 111. rokov Starej tržnice sme začali pracovať na tom, ako pre vás ešte viac sprístupniť tržnicu aj počas týždňa.


Tržnica v januári však zostala prázdna, z administratívnych dôvodov sme trhy nemohli zorganizovať. Po pár týždňoch sa opäť rozbehli, no stále v obmedzenom režime, s menším počtom trhovníkov a bez sprievodných aktivít. Tak fungujú dodnes. Externé akcie sa, s výnimkou leta, ani po roku do tržnice nevrátili. 

Veríme však, že avizované uvoľňovanie opatrení prinesie úľavu a postupne sa veci vrátia do normálu. Nevieme sa dočkať toho, kedy vás opäť počas sobotných trhov budeme môcť pozvať na obed do Komunitnej kuchyne, na ochutnávku lokálneho vína či vaše ratolesti na detské divadielko. Tešíme sa na to, kedy na námestie pristavíme food trucky a ochutnáme pouličné jedlo, alebo vám otvoríme brány tržnice a užijeme si spoločne dobrý koncert či divadlo. 

Ďakujeme, že ste nám počas tohto náročného pandemického roka zachovali svoju priazeň, chodíte na trhy, podporujete našich trhovníkov, nakupujete lokálne produkty a navštevujete naše prevádzky, ktoré prežívajú z posledného. Držme si palce!

Kde kura končí, langoš začína! Langos Bar sa vracia

Langoš sa vracia

01. apríl 2021
Dočasný pop-up Čiken Bar končí. Od stredy 7. 4. sa do tržnice vrátia lahodné langoše. Čítaj viac

Viecha malých vinárov sa mení na Viechu naturálnych vinárov

08. február 2021
Nový koncept v Starej tržnici vám predstaví skvelé vína od naturálnych vinárov z celého Slovenska. Čítaj viac