Turbulentný rok 2020 priniesol prekážky, ale aj mnoho dobrého25. december 2020

Turbulentný rok 2020 priniesol prekážky, ale aj mnoho dobrého

Blíži sa koniec roka a my by sme sa s vami chceli pozrieť na všetko, čo sme spolu za uplynulých dvanásť mesiacov zažili. Že to bol rok turbulentný, to hádam ani nemusíme zdôrazňovať. No napriek prekážkam a ťažkým chvíľam priniesol aj mnoho dobrého, z čoho budeme čerpať aj do budúcnosti. 


Rok 2020 začal ako každý iný. Rozbehli sme sobotné potravinové trhy a ako každý rok sme pripravovali množstvo podujatí a ďalších aktivít. 

Potravinové trhy “online”



Príchodom pandémie však v marci zostala tržnica z dôvodu celoštátnych opatrení pre verejnosť zatvorená. Zrušili sme všetky jarné plánované podujatia aj sobotné potravinové trhy. V tom čase ešte nikto netušil, ako dlho situácia pretrvá a ozývali sa názory, že po pár mesiacoch už budeme mať pokoj. Jeseň sa javila ako obdobie, kedy sa všetko malo vrátiť do starých koľají.

Nás tak v prvom rade trápilo, ako nahradiť naším trhovníkom stratené odbytové miesto vo forme vtedy pozastavených trhov. Hľadali sme preto alternatívne spôsoby, ako ich podporiť a reštartovať trhy aspoň v obmedzenom režime. Koncom marca sme v spolupráci s vybranými trhovníkmi spustili online objednávkový systém balíčkov. Donášku zákazníkom sme realizovali v rámci tímu Starej tržnice a zdarma vďaka naším partnerom Volkswagen Slovensko a Slovenská sporiteľňa. Všetky vyzbierané finančné prostriedky išli priamo trhovníkom. Celkovo sme vám od konca marca do júna rozniesli 1266 potravinových balíčkov.

Tržnica ako priestor pomoci

Aj napriek zatvorenej tržnici sme pokračovali v aktivitách, ktoré možno na prvý pohľad neboli až tak viditeľné. 

V spolupráci s mestom Bratislava sme rozbehli viacero projektov pomoci. Tržnica sa premenila na dočasný sklad postelí pripravených v prípade nutnosti pre karanténne centrum na Zlatých pieskoch. Zároveň sme v tržnici skladovali, pripravovali a distribuovali balíčky pomoci v spolupráci s iniciatívou Kto pomôže Slovensku. 

Svoje priestory sme za dodržania prísnych hygienických opatrení poskytli aj pre usporiadanie zasadnutí mestských a krajských zastupiteľstiev. 

V dielni Lab.café sme zatiaľ za použitia 3D tlačiarní a laserovej rezačky vyrábali ochranné štíty, ktoré sme následne distribuovali do nemocníc v Bratislave. 

up! city končí, Oáza sa však rozrastá

Dôsledky pandémie sa podpísali aj na fungovaní prevádzok v tržnici. Najzásadnejšou zmenou bolo ukončenie činnosti up! city koncom apríla.

up! city bol výnimočný mestský projekt v spolupráci s Volkswagen Slovakia, ktorý okrem podpory elektromobility nás všetkých naučil, o koľko zelenšie môže fungovať doprava v meste. Táto spolupráca zároveň naštartovala oživenie námestia pred tržnicou, ktoré sa v roku 2017 behom pár mesiacov zmenilo z ošarpaného priestoru na príjemné miesto, ktoré je v súčasnosti symbolom spoločného trávenia voľného času Bratislavčanov nielen počas letných dní.

Jún naopak priniesol pozitívnejšie správy. Náš zelený priestor Oáza sa rozrástol o vydavateľstvo Monokel, vďaka ktorému tu vznikol Knižný ateliér. Ten funguje ako otvorená platforma pre všetkých, ktorí sú aktívni v oblasti knižnej tvorby, ilustrácie a komiksu. Cieľom Knižného ateliéru je vybudovať v priestore plnohodnotné technické a funkčné zázemie, potrebné pre knižnú a ilustrátorsko-grafickú dielňu. Zároveň sa však usiluje aj o vytvorenie kompaktného mimoškolského vzdelávacieho programu v oblasti vizuálno-naratívnych žánrov (picture-booky, komiks).

Obnovujeme sobotné trhy či obľúbený Street Food Park

S príchodom letných mesiacov sme postupne, aj keď v obmedzenom režime, obnovili potravinové trhy aj prevádzky v tržnici. Od júna sa už konal aj obľúbený trh pouličného jedla Street Food Park, opäť sme vás mohli pozvať aj na prehliadky bežne nedostupných miest Neviditeľná tržnica. 

Počas leta sa v tržnici konalo viacero podujatí, vidieť sme sa mohli na Salóne piva, na Bratislavskom knižnom trhu, na koncertoch Viva Musica!, či na špeciálnej premiére dokumentárneho filmu MEKY za účasti autorov aj hlavného protagonistu speváka Mira Žbirku.

Aj v roku 2020 sa snažíme byť viac ekologickejší

Našou dlhodobou snahou v Starej tržnici je minimalizovať množstvo odpadu. Tento rok sme zaviedli zálohované GOCUP poháre, do ktorých dostanete kávu či iný nápoj nielen v našich prevádzkach, ale aj na Street Food Parku či na sobotnom trhu. 

Zároveň sme od leta na potravinových trhoch zriadili triediacu stanicu na efektívnejšie spracovanie odpadu, ktorý spoločne vytvoríme.

Pravidelná knižná burza aj netypické langoše

V Starej tržnici pribudlo viacero noviniek. Vzhľadom na veľký úspech sa od septembra stala trvalou súčasťou potravinových trhov Bratislavská knižná burza. Každú sobotu tak na poschodí nájdete široký výber beletrie, odborných publikácií, grafík či LP platní.

V rovnakom mesiaci sa v Starej tržnici otvorila nová prevádzka LANGOS BAR s ponukou poctivých kváskových langošov s netypickými ingredienciami. Za nápadom tohto tradično-netradičného food konceptu hľadajte známe mená slovenskej gastro scény - Lukáša Heska a Róberta Nagya.

Leto končí, čo bude ďalej?

Po letnom uvoľnení začala pandémia opäť naberať na sile, čo spôsobilo ďalšie obmedzenia v činnosti, nielen tržnice, ale aj samotných prevádzok. Zrušili sme podujatia, vrátane pravidelného Street Food Parku, potravinové trhy začali fungovať za ešte prísnejších hygienických opatrení. Na prelome októbra a novembra sme síce poskytli budovu Starej tržnice na vytvorenie odberných miest v rámci celoplošného testovania, no inak tržnica mimo trhov zívala prázdnotou.

Na rozdiel od jari sme však aspoň mali zachované odbytové miesto pre našich trhovníkov. Čo však ostatní malí výrobcovia, ktorí sa spoliehali na predaj na rôznych jarmokoch či podujatiach? Tu niekde sa začala rodiť myšlienka rozšírenia trhov aj na ďalšie dni v týždni, aby sme mohli poskytnúť priestor aj ďalším predajcom.

Vianočná tržnica dáva šancu viac ako 200 lokálnym značkám

Pandemická kríza nám všetkým ukázala, aké je dôležité podporovať lokálne značky a malých producentov. Spojili sme sa preto s organizátormi BRaK - Bratislavský knižný festival, Bratislava Design Week, Humbuk a Urban Market a počas predvianočného obdobia sme vďaka nášmu hlavnému partnerovi Slovenskej sporiteľni vytvorili z tržnice miesto, kde mohli tieto lokálne značky predávať svoje výrobky a produkty. 

Počas štyroch týždňov ste mohli podporiť viac ako 200 predajcov lokálnej módy, dizajnu, literatúry či remeselných potravín - to všetko za dodržania naozaj prísnych hygienických opatrení, vďaka ktorým nám tento rok určite pribudlo nemálo šedín. Musíme však povedať, že nás naozaj potešilo, akých zodpovedných predajcov aj návštevníkov máme. V tržnici sme spoločnými silami vytvorili bezpečné miesto na vianočné nákupy a za to ďakujeme všetkým zapojeným!

Koncom roka bola Stará tržnica zároveň súčasťou podobnej iniciatívy, no v online prostredí. Malí lokálni výrobcovia sú na internete častokrát neviditeľní, ich existencia preto neraz závisí od osobného kontaktu so zákazníkmi. Ten je však v tejto neľahkej dobe značne obmedzený. Spoločne s partnermi sme vytvorili online platformu, ktorej cieľom bolo spojiť zákazníkov s miestnymi výrobcami, a zároveň tak podporiť zodpovedný nákup lokálnej tvorby a produktov v rámci špeciálneho virtuálneho trhu www.viacneznakup.sk.

Opäť sme o krok bližšie k Živému námestiu

V rámci roka 2020 sa konali dva finálne workshopy architektonickej súťaže Živé námestie na revitalizáciu Námestia SNP, Námestia Nežnej revolúcie, Kamenného námestia a jeho okolia. Odborná komisia a lokálni aktéri mali možnosť zhliadnuť konečné koncepty štyroch súťažných návrhov, ktoré majú za cieľ dané územia prepojiť a vytvoriť tak funkčný a kvalitný verejný priestor, nielen pre obyvateľov, ale aj návštevníkov hlavného mesta. Meno víťaza sa dozvieme už začiatkom roka 2021!

Tešíme sa na vás na oslavách 111. narodenín Starej tržnice 

Rok 2020 bol plný nečakaného a nepoznaného, čelili sme mnohým výzvam a niektoré plány sme odložili na neskôr. Veríme, že budúci rok sa situácia už upokojí a my sa budeme môcť spoločne stretávať nielen na trhoch, ale opäť aj v prevádzkach, na Street Food Parkoch, na iných podujatiach, alebo len tak na námestí pred tržnicou. 

Plánujeme totiž veľké veci! Pracujeme napríklad na vybudovaní vlastnej kompostárne, či na tom, ako tržnicu pre vás ešte viac sprístupniť aj počas týždňa. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou budeme realizovať aj jeden veľký letný projekt, ktorý sme pôvodne plánovali už tento rok. Veríme, že v roku 2021 nám to už vyjde… Je sa na čo tešiť! 

Stará tržnica mala tento rok 110 rokov, no my sme si povedali, že oslavu si necháme radšej na ďalší rok. Veríme, že 111. narodeniny nám už nič nepokazí! Pripravujeme pre vás pri tejto príležitosti množstvo aktivít a zaujímavostí počas celého roka. 

Tešíme sa na nové zážitky spolu s vami!

V Starej tržnici máme za sebou ďalší skvelý rok...vďaka vám!

21. december 2020
Ďakujeme, že ste nám aj počas tohto netradičného roka 2020 zachovali priazeň a dôveru - veľmi si vašu podporu vážime! Čítaj viac

Ešte viac lokálnych značiek a predajcov pod jednou strechou. Pred nami je posledný týždeň Vianočnej tržnice.

15. december 2020
Vyhnite sa predvianočnému stresu a príďte si nakúpiť vianočné darčeky do Starej tržnice, kde robíme všetko pre to, aby sme vytvorili naozaj bezpečné miesto pre vaše nákupy. Čítaj viac