Vďaka Slovenskej sporiteľni zviditeľňujeme zelené aktivity v Starej tržnici.

Umenie v Tržnici

Umenie v Tržnici

TAPE by NUMEN/FOR USE

 

Po úspešnej inštalácií TUBE od rakúsko-chorvátskeho zoskupenia NUMEN/FOR USE sme sa spolu s našimi partnermi - Slovenskou sporiteľňou, Festivalom Biela noc, Hlavným mestom Bratislava, BKIS a BSK - rozhodli opäť venovať celé leto umeniu. Výsledkom je fascinujúca priestorová inštalácia TAPE, ktorá sa tento rok predstaví v Starej Tržnici.

TAPE je prirodzeným pokračovaním projektu TUBE, ktorý sme mohli zažiť v Starej Tržnici v roku 2021. Táto impozantná priestorová inštalácia opäť pracuje s monumentalitou historickej architektúry a prináša návštevníkom nový pohľad, kontext a zážitok na známy priestor Starej Tržnice.

Podľa slov Zuzany Pacákovej, ktorá stojí za kuratelou inštalácie a festivalom Biela noc, TAPE zároveň reaguje na nevedomú túžbu po upokojujúcich, éterických zónach, skúma fyzické a psychologické významy vnútorného priestoru. Predstavuje akúsi kuklu, bezpečné miesto kontemplácie, kde sa môžete utiahnuť a izolovať od vonkajšieho sveta. Návštevníci majú jedinečnú možnosť vstúpiť do krehkej a dočasnej krajiny a následne skúmať a cestovať cez spleť elastických, mierne pulzujúcich membrán a tunelov zavesených v neistote vzduchoprázdna ikonickej architektúry.

Inštalácia pripomína plávajúcu transparentnú architektúru, s odkazom na urbánne utópie 60. a 70. rokov 20. storočia. Biomorfná koža je ihriskom pre zmysly. Ponúka možnosť lezenia, oddychu a objavovania. Elastická membrána reaguje na vnútorné pohyby návštevníkov ako živý organizmus, pričom si zachováva svoj tvar a charakter uzavretej bubliny. Evokuje priehľadnú pavučinu, či ľadovú krajinu. Zaujímavý pohľad sa však naskytne aj návštevníkom - pozorovateľom, ktorí môžu zdola skúmať komplexitu dočasnej stavby ako aj pohyby jej aktívnych hostí.

Inštalácia TAPE bude dostupná verejnosti po celé leto, takže neváhajte a príďte sa pozrieť na túto fascinujúcu umeleckú inštaláciu v historickej tržnici. Vstup je zdarma a otvorené je pre všetky vekové kategórie. Príďte a staňte sa súčasťou tohto jedinečného umeleckého zážitku!

Vstupné:
Vstup voľný do naplnenia kapacity.
Nie je potrebná žiadna rezervácia/predpredaj.

OTVÁRACIE HODINY:
30. 6. - 1. 9. 2023
NED - PIA: 13:00 - 21:00
SO: 09:00 - 15:00
18:00 - 21:00

Výstava Tape nie je plastom na jedno použitie. Na vznik tohto veľkorozmerného umeleckého diela, ktoré vypĺňa celú halu Starej tržnice sme použili iba 250kg polypropylénovej pásky vyrobenej z už recyklovaného materiálu. Výstava Tape potrvá 2 mesiace a navštívi ju približne 30 000 ľudí. Samozrejme, tento materiál neskončí v smetnom koši. Použijeme ho najbližšie počas Vianočnej tržnice.

TAPE by NUMEN/FOR USE