Vďaka Slovenskej sporiteľni zviditeľňujeme zelené aktivity v Starej tržnici.

Zažite súčasné umenie z inej perspektívy! Zamotajte sa do vizuálnej siete Tube.21. jún 2021

Zažite súčasné umenie z inej perspektívy! Zamotajte sa do vizuálnej siete Tube.

Stará tržnica ponúkne unikátny zážitok! V priestoroch hlavnej sály počas celého leta môžete vidieť a zažiť veľkorozmernú, site-specific inštaláciu s názvom Tube od rakúsko-chorvátskeho zoskupenia Numen/For use. Monumentálna preliezka pre malých aj veľkých bude pre návštevníkov dostupná od 22. júna do 29. augusta 2021.

Tube je pilotným projektom letnej prezentácie súčasného vizuálneho umenia v Starej tržnici, ktorý vznikol v spolupráci s hlavným partnerom projektu Slovenskou sporiteľňou a festivalom Biela noc.

Interaktívnu vizuálnu sieť tvoria dve tunelové trasy s dĺžkou 180 metrov. Celkovo sa na jej inštaláciu použilo 1300 m² siete a 9000 metrov lana. Objekt sa voľne vznáša v priestore a plaziaci sa návštevník má tak možnosť vnímať priestor a samotnú inštaláciu z neobvyklých uhlov a pohľadov. „Bezpečnostné siete sa jemne napínajú a pulzujú vďaka pohybu návštevníkov, ktorí sa stávajú priamou súčasťou vzdušnej prechádzky plávajúc priestorom, ktorá poskytuje nový fyzický zážitok z hry s perspektívou. Tube sa tak stáva akousi sociálnou sochou, miestom stretnutí a hľadania limitov v novom kontexte časopriestoru,“ hovorí kurátorka výstavy Zuzana Pacáková z festivalu Biela noc.

Autormi diela je medzinárodné zoskupenie Numen/For Use. Kolektív vizuálnych umelcov, dizajnérov, architektov a scénografov, v zložení Sven Jonke, Christoph Katzler a Nikola Radeljković, je známy svojimi veľkorozmernými interaktívnymi dielami, ktoré žnú úspech po celom svete – vystavovali napríklad v Paríži, Moskve, Londýne, Soule, Sao Paule, Melbourne, Tokiu, v susednej Viedni či v iných svetových metropolách.

Od roku 1998 aktívne pôsobia v oblasti konceptuálneho umenia, scénografie, ako aj industriálneho a priestorového dizajnu. Sústreďujú sa najmä na vytváranie objektov a konceptov bez preddefinovaných funkcií, čo vedie k pomerne hybridným a výrazne experimentálnym dielam. Patria k nim napríklad inštalácie String, Net alebo Tape, ktoré ste u nás už mohli vidieť v rámci festivalu Biela noc. Pre inštaláciu Tube to však bude slovenská premiéra.

„Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo do Bratislavy priniesť výnimočnú letnú atrakciu - veľkorozmernú umeleckú inštaláciu. Vďaka partnerstvu Slovenskej sporiteľne so Starou tržnicou budú môcť ľudia zažiť počas celého leta bezplatne moderné umenie doslova na vlastnej koži. Vďaka kultivácii verejného priestoru a podpore mnohých ďalších komunitných projektov pomáhame meniť Bratislavu na modernú európsku metropolu,“ povedala Dáša Juríková, riaditeľka marketingu Slovenskej sporiteľne.

„Interaktívne umelecké dielo Tube vizuálne komunikuje estetiku architektúry a otvára nový rozmer "pohybu v priestore". Podobný projekt v hlavnom meste chýbal, preto sme veľmi radi, že ho BKIS môže ponúknuť Bratislavčankám a Bratislavčanom v rámci programu Bratislavských Mestských Dní a Kultúrneho leta 2021. Spoluprácu s Alianciou Stará Tržnica vnímame ako strategické partnerstvo, ktoré chceme udržiavať a ďalej živiť. Spájanie takýchto typov inštitúcii môže prispieť k prezentácii zaujímavých kultúrnych podujatí, ktoré by sa pre svoj rozsah a náročnosť do Bratislavy nedostali,“ hovorí Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS.

Inštaláciu Tube po celom svete navštívilo už takmer 200 000 návštevníkov. Od 22. júna do 29. augusta 2021 ju môžete zažiť aj vy na vlastnej koži v Starej tržnici, a to každý týždeň od utorka do piatku medzi 12:00 a 21:00 a v nedeľu od 10:00 do 19:00, s výnimkou termínov 21. a 22. júla 2021. Zmena vyhradená. 

Viac aktuálnych informácií o inštalácii nájdete v evente na Facebooku. 

Máte záujem o súkromnú prehliadku? Kontaktujte nás na tube@staratrznica.sk

Hlavným partnerom projektu je Slovenská sporiteľňa.
V spolupráci s Biela noc.

Partneri: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko - BKIS, Bratislava - hlavné mesto

Stará tržnica je o krok bližšie k bezodpadovosti

19. máj 2021
Rozbiehame pilotný projekt vlastnej prevádzky kompostovacieho zariadenia. Čítaj viac

Rok s pandémiou. Ako vyzeral tento turbulentný rok v Starej tržnici?

28. apríl 2021
Pre nás to znamenalo výrazné obmedzenie činnosti, museli sme sa naučiť rýchlo sa prispôsobiť neistej a stále sa meniacej situácii, a hlavne nevzdávať sa. Čítaj viac