Vďaka Slovenskej sporiteľni zviditeľňujeme zelené aktivity v Starej tržnici.

Miesta a služby

Prevádzky do Starej tržnice vyberáme tak, aby poskytovali služby rôznym cieľovým skupinám a zároveň mali v rámci svojej činnosti aj istú pridanú hodnotu pre svoje okolie alebo spoločnosť.

Zelená strecha

Zelená strecha

Naším najnovším projektom je zelená strecha, ktorá je ďalším krokom k dlhodobej udržateľnosti Starej tržnice. Začali sme s testovacou verziou komunitnej záhrady. Pestujeme a testujeme rôzne plodiny a substráty, vzniká zóna pasívnej zelenej strechy, ladíme vodný manažment a záhrada slúži aj na vzdelávacie účely či ako zastávka počas prehliadky Neviditeľná tržnica.

Dlhodobou víziou je plnohodnotná zelená strecha, ku ktorej bude mať prístup širšia verejnosť na pestovanie aj na vzdelávacie aktivity pre všetky vekové kategórie so zameraním na tému zelených striech a ekologickej udržateľnosti miest.

Projekt Komunitnej záhrady sa realizuje vďaka finančnej podpore Nadácie mesta Bratislava, spolupráci s firmami Strešné substráty a Ecosedum. Vzdelávacie aktivity sa uskutočňujú vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.

Umelecká rezidencia

Umelecká rezidencia

Aliancia Stará tržnica disponuje dvojizbovým bytom na treťom poschodí administratívnej budovy. Tento byt pôvodne slúžil na ubytovanie udržbárov a majstrov, keďže v prvých rokoch po spustení projektu Starej tržnice bolo potrebné vykonať veľké množstvo opráv. Od roku 2022 je byt prerobený a slúži ako rezidencia pre umelcov a odborníkov z rôznych oblastí, ktorí počas pobytu pomáhajú vylepšovať projekt Starej tržnice svojími zručnosťami, radami a novou perspektívou. Za posledný rok sme tu hosťovali umelcov z Maďarska či Ukrajiny a pravidelne tu bývajú aj umelci pripravujúci Letnú umeleckú inštaláciu. Byt umeleckej rezidencie bol zariadený vecami z Kolo ( Bratislavské centrum opätovného použitia).
 

Rodkva Ferments

www.rodkva.sk
Rodkva Ferments

V kuchyni, ktorá sa nachádza v suteréne Starej tržnice, pravidelne nájdete šéfkuchára Daniela Karasa, ktorý sa pod značkou Rodkva Ferments venuje fermentovaniu zeleniny. V jeho ponuke nájdete fermentovanú pekingskú kapustu, známu ako kimchi, ale aj nap. údenú jalapeño salsu, kimchi uhorky či nakladanú Pak choi so shitake hubami. Každú sobotu si tieto produkty môžete zakúpiť na Trh-Piac-Markt. 

Daniel stojí zároveň za spicy-smoky-funky konceptom Bechu by Rodkva, ktorý môžete stretávať na Street Food Parku. V jeho stánku ochutnáte výborné jedlá inšpirované kórejskou kuchyňou.

Langos Bar

www.instagram.com/langos.bar/
Langos Bar

Langos Bar ponúka tradičné street foodové jedlo bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie - langoš z poctivého kváskového cesta. Za nápadom stoja dve výrazné osobnosti slovenskej gastro scény - talentovaný šéfkuchár Lukáš Hesko a skúsený someliér Róbert Nagy, ktorí spojili sily a spoločne prichádzajú s tradično-netradičným food konceptom. 

Oáza

www.facebook.com/oazavtrznici
Oáza

Oáza je vnútorný priestor v Starej tržnici, ktorý slúži ako skleník a adopčné centrum pre nechcené rastliny. Oáza vznikla v novembri 2018 a postupne rozširovala svoju činnosť aj na ďalšie aktivity. V súčasnosti sa tu konajú pravideľné sprievodné akcie počas sobotných trhov. Môžete tu zažiť burzy rastlín a oblečenia, workshopy či ochutnávky.

Keramická dielňa

www.facebook.com/keramickedielna
Keramická dielňa

Popri Oáze vznikla na jeseň 2019 vo vedľajšom priestore keramická dielňa. Tú viete navštíviť každú sobotu v rámci "Otvoreného ateliéru" ktorý je sprievodnou aktivitou počas sobotných trhov Trh-Piac-Markt. Okrem toho tu počas týždňa prebiehajú mesačné keramické kurzy a v lete počas prázdnin letná škola keramiky. Dielňa organizuje aj rôzne projekty ako "Dielnička pre školičku" či "Sochárske sympózium".

Foodstock

www.facebook.com/FoodstockBratislava
Foodstock

Bistro Foodstock sa orientuje na ázijský štýl kuchyne. Ich najvýraznejším produktom je japonská gyoza, čo sú plnené opražené taštičky. Poznať ich môžete aj zo Street Food Parku, vo svojej kamennej prevádzke však experimentujú s viacerými verziami. Ponuku v bistre dopĺňajú aj ďalšie jedlá, ktoré pravidelne obmieňajú.

Lab.cafe

www.lab.cafe
Lab.cafe

Kaviareň stvorená na pracovné stretnutia, či kreatívne chvíle. Zahŕňa v sebe priestor na coworking a zdieľanú dielňu v suteréne. K dispozícii sú 3D tlačiarne, laserové rezačky, ako aj ďalšie prístroje. Lab navyše ponúka viaceré školenia či kreatívne semináre, kde sa dozviete poznatky, ktoré sa vám pri práci na strojoch určite zídu!

Výčap U Ernőho

www.facebook.com/vycapuernoho
Výčap U Ernőho

Výčap u Ernöho vás pohostí pivom z pivovaru Shenk, ktorý sídli priamo v suteréne Starej tržnice. Pohár zlatistého moku si môžete vychutnať v priestoroch Výčapu alebo po vzore mnohých ďalších aj v príjemnom prostredí na námestí pred tržnicou, s ktorého údržbou nám zamestnanci výčapu pomáhajú.

Pivovar Shenk

www.pivovarshenk.sk
Pivovar Shenk

Pivovar Shenk sa nachádza priamo v suteréne Starej tržnice. Rôzne druhy remeselne vyrábaného piva potešia nejedného milovníka tohto zlatého moku. Ochutnať tieto remeselné pivká môžete priamo v tržnici vo Výčape u Ernőho, narazíte na ne však aj v ďalších prevádzkach v Bratislave. V spontánnej spolupráci so Starou tržnicou a vinárstvom Strekov 1075 vznikla tiež špeciálna edícia piva s názvom eSko.

Sodovkáreň

www.sodovkaren.sk
Sodovkáreň

Malá výrobňa sódovej vody nadväzuje na tradíciu tržnice, ktorá bola v minulosti výmenným bodom pre sódové fľaše. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa tu sódovka aj priamo vyrábala, no nie je to jednoznačné. Každopádne, sódovku si teraz môžete zakúpiť pravidelne počas trhov, denne vo Výčape u Ernöho a stretnúť sa s ňou môžete aj vo viacerých gastronomických prevádzkach v Bratislave.

Kontakt: sodovka@staratrznica.sk alebo +421 948 900 426

Viecha naturálnych vinárov

www.viecha.com
Viecha naturálnych vinárov

Viecha naturálnych vinárov sa hlási k odkazu Prešporského vinárstva a typických vinárskych viech. Špeciálna je svojou ponukou, vychutnať si tu môžete autentické vína od slovenských naturálnych vinárov, mezi nimi aj členov spolku Autentista Slovakia. Okrem vína tu ponúkajú produkty od predajcov zo sobotných trhov a pravidelne tu bývajú aj klavírne koncerty.

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

www.dobrovolnictvoba.sk
Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum pomáha prepájať ľudí, ktorí chcú pomáhať, s organizáciami, ktoré ich pomoc potrebujú. Pre záujemcov o dobrovoľníctvo organizuje množstvo dobrovoľníckych projektov a programov a tiež pravidelné Zoznamky s dobrovoľníctvom. Organizáciám pomáha nájsť tých správnych dobrovoľníkov a zároveň pre nich organizuje zaujímavé školenia.