Vďaka Slovenskej sporiteľni zviditeľňujeme zelené aktivity v Starej tržnici.

Blíži sa jar a život okolo tržnice sa naplno zobúdza.02. marec 2023

Blíži sa jar a život okolo tržnice sa naplno zobúdza.

Aj keď príroda doteraz spala, v Starej tržnici sa toho už od začiatku roka stihlo udiať pomerne dosť. Máme za sebou už 8 trhových sobôt s kvalitnými potravinami, výrobkami, jedlom a bohatým programom. Obdobie pred začiatkom pôstu sme v spolupráci s Bratislavským Magistrátom a BKIS oslávili nultým ročníkom Bratislavských fašiangov a stihli sme si pripomenúť aj dve smutné výročia - rok od začiatku vojny na Ukrajine a päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Čo máme pred sebou?

V týchto týždňoch spúšťame druhý ročník komunitnej záhrady na streche. Stále je možnosť sa ku nám pridať. Ak o to máte záujem stačí prísť na niektorú z brigád, kde sa dozviete všetky podrobnosti. Brigády vždy ohlasujeme na našej Facebookovej stránke ako verejné podujatie. Ak máte záujem prísť iba jednorázovo, bez záväzku stať sa pestovateľom, rovnako máte možnosť pridať sa. Krátku prehliadku našej záhrady zas môžete zažiť počas prehliadok Starej tržnice pod názvom Neviditeľná tržnica. Tieto sa konajú raz mesačne a okrem záhrady na streche navštívite aj kompostér v suteréne, Oázu, pivovar Shenk, či kaplnku na námestí pred Starou tržnicou.

V tomto mesiaci nás tiež čaká prvý Streetfoodpark a tržnica sa naplní remeselníkmi a dizajnérmi počas podujatia Sashe v tržnici. Aj mimo eventov je však okolo tržnice stále čo robiť. Okrem rutinných opráv a údržby pracuje náš tím už vyše roka na projekte novej energetiky budovy. Stará plynová kotolňa už potrebuje výmenu a keďže chceme držať krok s dobou a zaistiť udržateľnosť (nielen) pre budovu Tržnice, zisťujeme možnosti doplniť plynové kúrenie aj elektrickým za využitia tepelného čerpadla a solárnych panelov.

Postupne tiež vyhodnocujeme rôzne dáta z minulého roka a okrem iného sme zistili, že vďaka kompostéru sme spracovali 4300kg organického odpadu, ktorý by inak  skončil v komunálnom odpade. Z tohto odpadu sme vyrobili 1100 kg organického hnojiva - kompostu, ktorý dostanú pestovatelia z radov naších trhovníkov. Živiny sa tak vrátia do pôdy a kruh sa uzatvára. Pracujeme tiež na tom, aby sme mohli vytvorené organické hnojivo baliť a za symbolickú sumu predávať návštevníkom trhov na domáce použitie.

Rok 2022 v Starej tržnici

30. december 2022
Koniec tohto roka sa blíži, preto vás pozývame pozrieť sa spolu s nami na všetko, čo sa u nás udialo za posledných dvanásť mesiacov. Čítaj viac

Staňte sa súčasťou umeleckého diela INNER LIFE by MAOTIK v Starej tržnici!

03. júl 2022
Zažite a vytvorte unikátny digitálny svet živých obrazov a zvukov, ktoré reagujú na váš pohyb. Podlaha Starej tržnice sa premení na interaktívne plátno, na ktorom návštevníci vytvoria pohybom svojho tela neopakovateľné digitálne obrazce a zvuky. Čítaj viac