Vďaka Slovenskej sporiteľni zviditeľňujeme zelené aktivity v Starej tržnici.

Rok 2022 v Starej tržnici30. december 2022

Rok 2022 v Starej tržnici

Koniec tohto roka sa blíži, preto vás pozývame pozrieť sa spolu s nami na všetko, čo sa u nás udialo za posledných dvanásť mesiacov. 

Tento rok priniesol pokračovanie obľúbených eventov, zaujímavé novinky, ktoré zožali úspech ale aj udalosti, ktoré by sme si všetci priali, aby neboli skutočnosťou. 

ZAČNEME SLOVAMI: ODSUDZUJEME NENÁVISŤ, NÁSILIE A VOJNU

Odsudzujeme vojnu!
Situácia na Ukrajine nám od začiatku nebola ľahostajná. Preto sme využili centrálnu polohu tržnice a zapojili štedrú komunitu okolo nej, vďaka čomu sa nám podarilo v spolupráci s Vagus, Depaul Slovensko, Kto pomôže Ukrajine a Slovenská sporiteľňa zorganizovať viaceré materiálne zbierky. Kde sa zbierali karimatky, spacáky, deky, v ďalších hygienické potreby, trvanlivé potraviny, školské zošity či detské veci. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a prispeli tak k pomoci obetiam vojny na Ukrajine.

Odsudzujeme nenávisť!
Stará tržnica a priestor okolo nej je pre všetkých bez rozdielu. Fungujeme s víziou vytvárať komunitný, inkluzívny priestor, ktorý prijíma návštevníkov bez rozdielu a podporuje ich rôznorodosť, ktorá je vzájomne inšpiratívna aj pre nás. Chceme kráčať cestou nenásilia, spolupatričnosti a tolerancie a preto sme sa pridali k celoslovenskej iniciatíve Slovenská Tepláreň a počas vianočnej Salónky sme hostili program s osvetou o LGBTI+ komunite v spolupráci s BRaK - Bratislavský knižný festival.

ZELENÁ STRECHA

Ďalší krok k zelenšej starej tržnici! V tomto roku sme sa začali intenzívne venovať myšlienke zelenej strechy. Ekologické benefity sú nespochybniteľné a podporili by dlhodobú udržateľnosť celého projektu Starej tržnice.

V prvom kroku sme začali s testovacou verziu v podobe komunitnej záhrady pre ľudí zo Starého mesta. Pestujú sa tu rôzne plodiny, vzniká tu zóna pasívnej zelenej strechy, testujeme rôzne substráty, ladíme vodný manažment a záhradu slúži aj na vzdelávacie účely. Tento projekt nám pomôže nadizajnovať plnohodnotnú zelenú strechu, ktorá je jednou z našich dlhodobých vízií.

Po sezóne reďkoviek, hrášku a šalátov nasledovala sezóna paradajok, papriky či cukety. Koncom novembra sa uskutočnila posledná brigáda, kedy sme upratali a pripravili strechu na zimu. Tešíme sa opäť na jar s väčšou plochou pre pestovanie a novými členmi, ktorí sa hlásili cez dotazník a ktorých budeme začiatkom nového roka kontaktovať. Záhrada zatiaľ bude oddychovať, avšak nie pasívne, vysadené sú totiž rôzne odrody kapusty a kelu.

Niektorí z vás už mali aj možnosť tento projekt navštíviť, pretože strechu sme pridali medzi zastávky prehliadky "Neviditeľná tržnica", príležitosti na návštevu budú aj budúci rok, sledujte náš facebook, kde vždy nájdete aktuálne udalosti.

Príležitosť na návštevu zelenej strechy ponúkame aj školám, ak máte záujem o exkurziu aj s odbornou prednáškou (trvanie cca 1,5 hodiny s max. kapacitou 25 osôb, prednáška je vhodná pre druhý stupeň ZŠ a stredné školy). Kontakt pre viac info a rezerváciu: marianmazag@gmail.com.

Projekt Komunitnej záhrady sa realizuje vďaka finančnej podpore Nadácia mesta Bratislavy. Vzdelávacie aktivity sa realizujú vďaka finančnej podpore programu Mením na zeleň od Nadácia ZSE. Partnerom projektu je Slovenská sporiteľňa.

TRH-PIAC-MARKT 

Naše sobotné trhy sa opäť tešili veľkej návštevnosti, počas roka sme mali zapojených až 69 trhovníkov, medzi ktorých patria farmári, rodinné manufaktúry a špecializovaní dovozcovia. Väčšina z nich chodila na trhy pravidelne počas celého roka. Ale mali sme aj zopár výlučne sezónnych predajcov, ako napríklad chovateľ husí a kačiek Peter Farda, ktorý bol na trhu len od novembra do decembra alebo pestovatelia paradajok Družstvo predávajúci u nás od júla do septembra.

Okrem dlhoročných klasikov sa objavili na trhu aj nové tváre: pani Eva Forgáčová s kytice z rezaných kvetov, bylinková farma Herba Danubia z Kravan nad Dunajom či HempBona s konopnými výrobkami. Počas roka u nás úspešne hosťovala aj obľúbená viedenská pekáreň Joseph Brot.

S trhmi sme prepojili aj priestor Oáza a spolu s partnermi sme v ňom zorganizovali zaujímavé podujatia, ktoré sa konali počas trhov ako Swap rastlín, SWAP oblečenia s NOSENE, Cyklodoktor, Ochutnávku a predaj fermentovaných nápojov s Fermentina a v závere roka výstavu diel keramického ateliéru, ktorý sa nachádza v Oáze.

Posledný tohtoročný trh ukončil dlhoročnú spoluprácu s pražiarňou kávy Green Plantation, ktorá ukončila svoju činnosť. Boli u nás na trhoch od ich začiatkov a prešli s nami kus cesty, za čo im ďakujeme a veríme, že sa s nimi v budúcnosti budeme stretávať v rámci iných projektov, alebo minimálne k nám zavítajú ako zákazníci! 

Od apríla sme sa rozhodli pohostiť našich návštevníkov aj obedom v pop up kuchyni Kantína. Tá funguje pod taktovkou šéfkuchára Daniela Karasa, ktorý stojí aj za kimchi Rodkva ferments a street food stánkom Bechu by Rodkva. Obed aj tapas, ktoré sa podávali každú sobotu od 11:00 boli uvarené z ingrediencií od našich trhovníkov.  

Na sobotné trhy vás pozývame aj v roku 2023! Začíname 7. januára, sledujte udalosť pre viac info a zoznam trhovníkov, ktorý publikujeme každý štvrtok pred trhom. 

SPRIEVODCA ŽIVÝM NÁMESTÍM

Na základe projektu Živé námestie sme spolu s Metropolitný inštitút Bratislavy vydali publikáciu Sprievodca živým námestím. Tá sa venuje najväčšiemu centrálnemu priestoru v Bratislave: Kamenné námestie, Námestie Nežnej revolúcie a Námestie SNP. Denne sú súčasťou života desaťtisícov ľudí, ktorí sa môžu tešiť na ich kompletnú revitalizáciu.

Publikácia Sprievodca Živým námestím predstavuje tri časové línie tohto priestoru: jeho históriu, súčasnosť aj budúcnosť. Autorky textu Bianka Čajová a Michaela Koklesová zozbierali desiatky strán zaujímavostí, historických faktov a nádherných fotografií, ktoré rozprávajú pútavé príbehy. Najzaujímavejšie z nich ste mohli vidieť na výstave od 9. augusta do 10. októbra pred tržnicou, ktorú sme pripravili v spolupráci s OZ Bratislavské rožky

Publikáciu môžete od nás získať na prehliadkach zákulisím Starej tržnice „Neviditeľná tržnica“ alebo kontaktujte Metropolitný inštitút Bratislavy.

LETNÁ UMELECKÁ INŠTALÁCIA

Naším dlhodobým cieľom je nájsť spôsob, ako tržnicu ešte viac oživiť a sprístupniť ju návštevníkom aj počas týždňa, nielen počas sobotných potravinových trhov či externých udalostí. Inštaláciou INNER LIFE by MAOTIK sa nám podarilo druhé leto po sebe priniesť do budovy tržnice a jej okolia umenie pre všetkých – umelcom aj úplným laikom, domácim aj cudzincom, rodinným s deťmi, pracujúcim ľuďom aj dôchodcom. Počas leta navštívilo umeleckú inštaláciu viac ako 45 000 návštevníkom každého veku.

Inštalácia tento rok opäť priniesla návštevníkom možnosť stať sa súčasťou umenia. Mali príležitosť vytvoriť digitálny mikrosvet živých obrazov a zvukov, ktoré reagujú na pohyb.

Inštalácia INNER LIFE od prestížneho francúzskeho digitálneho umelca Mathieu Le Sourd – MAOTIK bola vytvorená pre túto príležitosť a architektúru. Spájala prírodný mikrosvet a živé digitálne akvarelové obrazy jedinečnou formou reagujúcou na pohyb. Pohyb návštevníkov bol snímaný lasermi, ktoré následne naživo generovali abstraktné vizuálne kompozície a zvuky. Viac info o umelcovi: www.maotik.com.

Na oslavu hypnotického spojenia pohybu ľudského tela a digitálnych obrazov aj zvukov boli súčasťou inštalácie aj štyri tanečné performances. Tomas Danielis zo štúdia Radical Empathy spolu so sprievodom tanečníkov Soňa Kúdelová a Matúš Szega zinscenoval 15 minútové predstavenie, ktoré sa s prvkami improvizácie štyrikrát opakovalo. Návštevníci tak mohli za cenu zvyčajného vstupného zažiť neobyčajný umelecký moment. 

Bez partnerov by sme však takýto projekt určite nedokázali realizovať. Veľká vďaka patrí Slovenskej sporiteľni, festivalu Biela noc, kurátorke Zuzane Pacákovej. Partnermi výstavy boli aj mesto Bratislava, BSK a BKIS.

HĽADANIE INŠPIRÁCIÍ

Pri budovaní projektov Starej tržnice stále hľadáme inšpiráciu k zlepšeniu.

Preto sme zriadili „rezidenciu“, do ktorej pozývame zaujímavých hostí z rôznych kútov sveta, aby sa pozreli na dianie okolo tržnice a poskytli nám spätnú väzbu a ich nápady na zlepšenie. Tento rok sme tak hostili ilustrátorku Judit Zengővári, ktorá vytvorila veselú grafiku našich sobotných trhov. Prišla k nám aj Lera Nepeina, aktivistka z Kyjeva, ktorej sme pomáhali a ona nám na oplátku pomohla s projektom zelená strecha. Navštívila nás aj Vera Vida, organizátorka z Budapešti, s ktorou sme vytvorili dokument na využitie nevyužitých budov.

V septembri sme sa celý tím Aliancie Stará tržnica vybrali na inšpiračnú návštevu Pražskej tržnice v Holešoviciach. V jej priestoroch sídli aj KOKOZA o.p.s., ktorí pomáhajú ľuďom z mesta kompostovať a pestovať. Robia osvetu o zbere kompostovateľného odpadu, jeho spracovaní a opätovnom využívaní. Ukázali nám ich sofistikované kompostovacie zariadenie Rocket A900, ktoré pojme až 300 litrov bioodpadu denne, je preto skvelým riešením pre oblasti s rôznymi gastro prevádzkami, kde vzniká veľké množstvo organických zvyškov. Ich spracovaním vzniká kvalitný kompost na obohatenie pôdy. Po krátkej odbornej prednáške o Q&A sme sa presunuli k ich vzorovému mestskému kompostéru, ktorých desiatky sa im podarilo umiestniť na pražské sídliská. Aby tak motivovali obyvateľov bytových domov v Prahe k triedeniu organických zvyškov a kompostovaniu lokálne vo vnútroblokoch svojich bytových domov.

Nakoniec nám programový riaditeľ Pražskej tržnice, Michal Tošovský, spravil prehliadku celej tržnice. Porozprával nám o plánoch s obrovským areálom, jeho rekonštrukcii, využití jednotlivých hál a navštívili sme aj ich sedemdňovú tržnicu.

VIANOČNÁ SALÓNKA SO SLOVENSKOU SPORITEĽŇOU

Miesto tradičných vianočných trhov sme počas decembra podporili lokálne umenie, dizajn, knihy a dobroty na SALÓNKE. Pod jednou strechou tak mali návštevníci vo vybraných dňoch, od 7. decembra do 21. decembra, možnosť nakúpiť originálne darčeky pre svojich blízkych a zároveň svojím nákupom podporiť lokálne značky, malé i väčšie vydavateľstvá, remeselných výrobcov potravín a umelcov. V priestore sa počas trvania trhov vystriedalo vyše 300 predajcov z Trh-Piac Markt, Urban Marketu a Brak - knižného festivalu.

Súčasťou bola aj predajná výstava ilustrácií od slovenských ilustrátorov, ktorú zastrešuje ASIL – Asociácia ilustrátorov. Okrem slovenskej tvorby sa počas Salónky prezentovala aj kreatívna scéna krajín z regiónu Vyšehradskej štvorky na showroomoch značiek a autorov našich najbližších susedov – festival Wamp (HU), Łodz Design Festival (PL) a Zlín Design Week (CZ), ktorí prinesli to najlepšie zo súčasnej tvorby v ich regióne.

Okrem zaujímavých stánkov mali návštevníci možnosť zažiť program pre deti aj dospelých:
-   čítačky kníh nie len pre deti s hercami a známymi osobnosťami
-   hudobný program, mini aj midi koncerty
-   diskusie o spoločenských témach
-   živé vstupy projektov ako Podgast s Čoje či Ajlavmjuzik

Hlavným partnerom Starej tržnice aj projektu Salónka 2022 je Slovenská sporiteľňa

Salónka 2022 vzniká v spolupráci s Čerstvé ovocie, BRaK - Bratislavský knižný festival, ASIL – Asociácia ilustrátorov, Wamp, Łodz Design Festival a Zlín Design Week. Projekt podporil aj International Visegrad Fund. Partnermi Starej tržnice sú BKIS, Hlavné mesto Bratislava

Do nového roka máme opäť veľké plány. Neustále pracujeme na zlepšovaní a rozširovaní sobotných trhov, zároveň vymýšľame spôsoby, ako pre vás otvoriť brány tržnice aj počas týždňa. V lete by sme vám spoločne so Slovenskou sporiteľňou chceli sprístupniť ďalšiu interaktívnu inštaláciu. A k tomu kopec iných zaujímavých aktivít, nebude prezrádzať vopred! 

Ďakujeme, že ste nám počas tohto roka zachovali svoju priazeň a tešíme sa na nové zážitky spolu s vami!

Staňte sa súčasťou umeleckého diela INNER LIFE by MAOTIK v Starej tržnici!

03. júl 2022
Zažite a vytvorte unikátny digitálny svet živých obrazov a zvukov, ktoré reagujú na váš pohyb. Podlaha Starej tržnice sa premení na interaktívne plátno, na ktorom návštevníci vytvoria pohybom svojho tela neopakovateľné digitálne obrazce a zvuky. Čítaj viac

Pozývame na obed! Otvárame Kantínu – pop up kuchyňu Starej tržnice

05. apríl 2022
Na Trh-Piac-Markt si môžete konečne dať aj poriadny obed! Otvárame pre vás Kantínu, pop up kuchyňu Starej tržnice, ktorú má pod palcom šéfkuchár Daniel Karas. Čítaj viac