7 rokov za nami! Ako sa za ten čas zmenila Stará tržnica a jej okolie?29. september 2020

Potravinový trh

Tento mesiac je pre nás aj napriek súčasnej pandemickej situácii špeciálny – v septembri uplynulo presne sedem rokov od prvého Trh-Piac-Markt. Ako sme začínali a čo sa odvtedy zmenilo?

Hneď, ako sme v roku 2013 dostali tržnicu do prenájmu, jedným z našich hlavných cieľov bolo prinavrátiť do nej poctivé trhy, ako tomu bolo kedysi. Okrem toho sme túžili po tom, aby sa z prakticky neprístupnej a rokmi nevyužívanej budovy stalo mestské centrum, nielen pre obyvateľov, ale aj pre návštevníkov mesta. 

Začali sme zostavením kódexu potravinových trhov, nášho manifestu toho, akých farmárov a producentov chceme trhmi podporovať a zorganizovali sme prvý Trh-Piac-Markt. V začiatkoch sa konal iba raz mesačne, keďže sme si potrebovali vybudovať dôveru nielen predajcov, ale aj vás, návštevníkov.

Stará tržnica tak začala postupne ožívať. Po renovácii budovy sme sa pustili aj do obnovy priestorov po jej obvode. Dnes sa v tržnici nachádza 9 prevádzok, ktoré dotvárajú kolorit tržnice, nielen ako trhového priestoru, ale aj ako miesta stretnutí a trávenia voľného času.

Starú tržnicu preto nedefinujeme len ako vnútorný priestor, zaujímame sa aj o to, v akom stave je jej okolité prostredie. To nás viedlo v roku 2016 k spoluzaloženiu iniciatívy Živé námestie. Na základe zozbieraných dát, vďaka ktorým sa v okolí tržnice a na celom území námestia uskutočnilo viacero pozitívnych zmien, tzv. rýchlych zlepšení, vypísalo mesto zatiaľ najväčšiu architektonickú súťaž v histórii Bratislavy na revitalizáciu Námestia SNP, Námestia Nežnej revolúcie a Kamenného námestia. Už na konci tohto roka 2020 sa dozvieme meno jej víťaza.

Máme za sebou 7 rokov, konkrétne 1517 dní aktívneho využívania tržnice. A čo bude ďalej? Napriek všetkému, čo sa okolo nás deje v poslednom období, sa chceme do budúcnosti pozerať pozitívne. Veríme, že túto pandemickú situáciu ustojíme a budeme sa môcť pustiť do nových projektov.

Na budúci rok máme v pláne viaceré inovácie a zlepšenia fungovania - pracujeme napríklad na vybudovaní vlastnej kompostárne, či na tom, ako tržnicu pre vás ešte viac sprístupniť aj počas týždňa. Keďže sa nám tento rok nepodarilo osláviť 110. narodeniny tejto krásnej budovy, pevne dúfame a veríme, že nám oslavu 111. narodenín už nič nepokazí a užijeme si ju spoločne s vami.

Tešíme sa, že Stará tržnica vďaka vám ožila a stala sa živým miestom v pravom zmysle slova. Okrem potravinových trhov každú sobotu sa tu pravidelne konajú aj iné trhové podujatia, spomenieme napríklad Street Food Park, Salón piva, Vegánske hody, Káva Čaj Čokoláda, Bratislavská knižná burza, Blší trh, Kid. Detský shop up, Sashe v tržnici a mnoho ďalších. Prevádzkové možnosti budovy nám dovolili organizovať aj iné typy podujatí – v súčasnosti, keď to pandemické opatrenia dovolia, si do tržnice môžete zájsť na koncert alebo konferenciu.

A tak sa vám chceme poďakovať! Ďakujeme, že nakupujete na sobotnom trhu a podporujete lokálnych farmárov. Ďakujeme, že navštevujete podujatia a naše prevádzky, že u nás trávite svoj voľný čas. Dávate nám tým energiu pracovať a zveľaďovať Starú tržnicu a jej okolie aj naďalej. 

Street Food Park je vďaka YEME opäť zelenší

23. september 2020
To, že filozofia “zero-waste” je pre nás na Street Food Parku dlhodobou témou, ste už asi postrehli. Vedeli ste, že podobne zmýšľajú aj v YEME plnochutné potraviny, kde spustili vlastné Zero-waste centrum? Čítaj viac

LANGOS BAR otvorený!

22. september 2020
V Starej tržnici otvára v utorok 23. 9. nová prevádzka s názvom LANGOS BAR. Čítaj viac