Aliancia Stará Tržnica a Inštitút SGI dnes v Bratislave predstavili svoj spoločný projekt Živé námestie, ktorý má byť východiskom pre revitalizáciu Námestia SNP a Kamenného námestia na funkčný a prístupný mestský priestor.
Projekt vznikal vyše dva roky, a to v spolupráci s architektonickými štúdiom 2021 a Laboratóriom architektúry krajiny, no participovalo na ňom aj Hlavné mesto SR Bratislava. Na prvej prezentácii projektu verejnosti bol dnes prítomný aj primátor Bratislavy, Ivo Nesrovnal: „Námestie SNP a Kamenné námestie predstavujú dôležité verejné priestranstvá v centre Bratislavy. Projekt Živé námestie sme počas jeho príprav aktívne konzultovali a verím, že sa podarí viacero z navrhovaných bodov aj zrealizovať. Podobne ako pri Starej tržnici sa ukazuje, že spoločensky aktívni občania sú pre mesto veľmi užitoční.”
Rozsiahly elaborát vznikol aj na základe spracovania podnetov a návrhov od odbornej verejnosti, obyvateľov či návštevníkov mesta. Na základe dlhoročných analýz a prieskumov predkladá možnosti ako na Námestí SNP a Kamennom námestí nenáročnými zmenami vytvoriť zjednotený verejný priestor. „Najzaujímavejšie na projekte bolo to, že po zozbieraní dát a konzultáciách s odborníkmi sa ako najefektívnejšie ukázali tie najjednoduchšie riešenia. Napríklad, už len presunutím voľných parkovacích miest z dolnej na hornú časť Námestia SNP vieme dosiahnuť odhadom 30% zníženie počtu áut na námestí,” hovorí Ctibor Košťál z Inštitútu SGI. Súčasťou projektu sú okrem stoviek strán dát a analýz aj viaceré obdobné “Quick Wins” riešenia. Ide o návrhy, ktoré dokážu významnou mierou prispieť k zlepšeniu podmienok na námestiach a zároveň nie sú finančne ani časovo náročné. „Niektoré z “Quick Wins” riešení sme už aj vďaka partnerstvu s Volkswagen Slovakia realizovali na námestí pred Starou tržnicou. Minulý rok sa uskutočnil orez stromov, pridali sme stále sedenie a osvetlenie a zaviedli upratovaciu službu. Staráme sa tiež o drobné opravy na námestí a vo výsledku tu vznikol funkčný mestský priestor, na ktorom sa stretávajú a trávia čas mnohí Bratislavčania aj turisti. Presne takéto jednoduché, no funkčné zmeny navrhujeme realizovať v celom priestore,” dopĺňa Gábor Bindics z Aliancie Stará Tržnica.
Tu však projekt nekončí, vyhotovené podklady a zozbierané informácie môžu tiež slúžiť ako východiskový bod pre verejnú architektonicko-urbanistickú súťaž. Tá by mala byť legitímnym nástrojom na vytvorenie dlhodobej stratégie a komplexných riešení budúcnosti námestí.
Celý projekt, vrátane zozbieraných dát a navrhovaných “Quick Wins” riešení je voľne dostupný na www.zivenamestie.sk1
1Projekt je spoločným výstupom projektu Shared Cities: Creative Momentum, spolufinancovaného z programu Európskej únie Kreatívna Európa, a Národného projektu Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti: Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík, operačný program Efektívna verejná správa, podporeného z Európskeho sociálneho fondu. Niektoré výstupy projektu Živé námestie boli spolufinancované z Fondu na podporu umenia. Shared Cities: Creative Momentum je európskou kultúrnou platformou, ktorá adresuje aktuálne výzvy európskych miest. SCCM je spoločným projektom partnerov Goethe-Institut (DE), Česká centra (CZ), reSITE (CZ), Vysoká škola výtvarných umení (SK), Association of Belgrade Architects (RS), Hungarian Contemporary Architecture Centre – KÉK (HU), Katowice City of Gardens (PL), KUNSTrePUBLIK (DE), Mindspace (HU), Aliancia Stará Tržnica (SK), Res Publica – Cities Magazine (PL). Spolufinancované z programu Európskej únie Kreatívna Európa.