Vďaka Slovenskej sporiteľni zviditeľňujeme zelené aktivity v Starej tržnici.

Ako vyzeral rok 2021 v Starej tržnici?26. december 2021

Ako vyzeral rok 2021 v Starej tržnici?

Blíži sa koniec roka a my by sme sa s vami chceli pozrieť na všetko, čo sme spolu za uplynulých dvanásť mesiacov zažili. Do nového roka sme vykročili s pozitívnymi vyhliadkami, že sa pandémia konečne upokojí, do tržnice sa vrátia podujatia, skončia všetky obmedzenia a my si s vami užijeme pompéznu oslavu 111. narodenín Starej tržnice, tak, ako sa patrí.

Ako to nakoniec dopadlo? Trhy takmer každú sobotu
Tržnica v januári zostala prázdna, trhy sme nemohli organizovať. Po pár týždňoch sa opäť rozbehli, no stále v obmedzenom režime, s menším počtom trhovníkov a bez sprievodných aktivít. 

Na jar sme vďaka uvoľňovaniu opatrení mohli trhy postupne rozširovať, na poschodie sa vrátili aj predajcovia knižnej burzy. Sme radi, že už podobná nepriaznivá situácia nenastala, a my sme pre vás mohli každú sobotu až do konca roka otvoriť brány a pozvať vás na nákupy čerstvých a lokálnych potravín od našich skvelých trhovníkov.

Do ich radov pribudlo v tomto roku hneď niekoľko mien. Ponuku zeleniny rozšírili farmári z Dream Farm a manželia Keszanovci, koncom roka pribudli aj Arancine Shop so zeleninou a voňavými citrusmi od malých talianskych družstiev. Do sortimentu mäsiarov pribudli Mangalica Farma či Jozef Farda, chovateľ husí. Začali sme spolupracovať aj s viedenskou remeselnou pekárňou Joseph Brot, na ktorú sa môžete tešiť aj v roku 2022. Jesenné mesiace spestrili predajcovia Afrických trhov Virunga s ponukou čerstvého exotického ovocia. Pred Vianocami zas pribudli sezónni trhovníci ako Medovníkovo či bratislavská pekáreň Kruh s ich domácim kváskovým Panettone.

Na trhu sa objavilo aj viacero noviniek, napríklad nové trhovnícke tabuľky, akýsi informačný systém, vďaka ktorému sa viete lepšie orientovať v trhových uličkách, a tak skôr nájsť svojho obľúbeného predajcu. Každú sobotu vám nákupy spríjemňuje živý klavír, za ktorým sa striedajú mladí klaviristi Anahit Chačaturian, Martin Chovanec, Tomáš Rojček a Martin Paulíny – za čo by sme sa im chceli aj touto cestou veľmi pekne poďakovať!

Počas celého roka sme sa proaktívne prispôsobovali neustále sa meniacim protipandemickým opatreniam, vďaka ktorým nám určite pribudlo nemálo šedín. Našou prioritou vždy bolo, a vždy bude, aby ste sa v Starej tržnici cítili bezpečne, preto urobíme všetko, čo je v našich silách, aby to tak bolo aj naďalej.


Súčasné umenie z inej perspektívy
Naším dlhodobým cieľom je nájsť spôsob, ako tržnicu ešte viac oživiť a sprístupniť ju vám aj počas týždňa, nielen počas sobotných potravinových trhov. Toto leto sa to podarilo vďaka veľkorozmernej site-specific inštalácii Tube od medzinárodného autorského kolektívu Numen/For Use. Tú si počas desiatich týždňov vyskúšalo viac ako 18 000 návštevníkov.

Celková návštevnosť inštalácie bola však značne vyššia. Počas sobotných trhov ste síce nemohli vojsť priamo do inštalácie, no impozantnú konštrukciu ste mohli obdivovať z rôznych uhlov z oboch poschodí tržnice. Môžeme teda povedať, že celkovo Tube zhliadlo takmer 46 000 divákov!

Príprava samotnej inštalácie trvala takmer tri roky. Pôvodne sa mala v tržnici realizovať už v lete v roku 2020, vtedy však projekt prekazila pandémia. Ani tento rok to s prípravami nebolo jednoduché. Rozhodnutie, či sa ideme o realizáciu pokúsiť, sme museli urobiť ešte počas prísneho lockdownu v zime. V priestore zavesené tunely však mali samé o sebe limitovanú kapacitu, takže sa dalo vopred usúdiť, že projekt bude možné realizovať aj v prípade prísnejších opatrení, než aké platili minulé leto.

Bez partnerov by sme však takýto projekt určite nedokázali realizovať. Veľká vďaka patrí Slovenskej sporiteľni, nášmu hlavnému partnerovi, ďalej festivalu Biela noc, ale aj Bratislavskému kultúrnemu a informačnému stredisku, ktoré nám veľmi pomohlo po technickej stránke.

Viac o letnej inštalácii Tube si prečítate tu.

Zatvorené, otvorené. A opäť zatvorené.
Tak by sa dal opísať kolobeh života našich prevádzok počas pandémie. Prispela k tomu neistá situácia a neustále sa meniace opatrenia. Prevádzky tak často fungovali (a momentálne kvôli súčasnému lockdownu aj tak naďalej fungujú) ako výdajné okienka, niektoré z nich si zriadili aj donáškové služby.

V lete prišlo dlho očakávané uvoľnenie, a tak sme sa mohli pohodlne usadiť nielen v interiéroch, ale aj na obľúbenej terase na Námestí Nežnej revolúcie, kde vďaka Slovenskej sporiteľni pribudli tento rok nové pestrofarebné terasové sety pre veľkých, aj pre tých najmenších.

Počas roka sa však stalo niekoľko zaujímavých zmien. Z Viechy malých vinárov sa stala Viecha naturálnych vinárov, kde môžete ochutnať skvelé vína od vinárov z celého Slovenska – takých, ktorí víno vyrábajú vo vlastných vinohradoch bez akýchkoľvek prídavných látok – nielen vo vinohrade, ale aj v pivnici. Dočasnou zmenou prešiel aj Langos Bar, ktorý sa na takmer dva mesiace zmenil na Chicken Bar. V dočasnom pop-upe ste si mohli pochutnať na chrumkavej kure v žemli, vysmaženej fritmajstrom Lukášom Heskom. 

Zmeny sa nediali len na povrchu, ale aj v suteréne Starej tržnice, kde sa nachádza naša kuchyňa. Tej od leta kraľuje šéfkuchár Daniel Karas, ktorý sa pod značkou Rodkva Ferments venuje fermentovaniu zeleniny. Každú sobotu si tieto produkty môžete zakúpiť na Trh-Piac-Markt. Daniel stojí zároveň za spicy-smoky-funky konceptom Bechu by Rodkva, ktorý poznáte zo Street Food Parku.

Street Food Park sa vracia
S príchodom letných mesiacov sme postupne, aj keď v obmedzenom režime, obnovili po viac ako polročnej pauze festival pouličných chutí Street Food Park. Opatrenia sa síce postupne sprísňovali, no my sme sa nevzdali, a robili sme všetko preto, aby sme vám aj každý ďalší mesiac mohli odparkovať na námestie vaše obľúbené foodtrucky. V novembri sa konal zatiaľ posledný Street Food Park, dúfame, že ho budeme môcť zorganizovať čím skôr, už počas jari.

Počas leta a skorej jesene sa v tržnici konalo viacero podujatí, mohli ste si užiť napríklad koncert v rámci festivalu Viva Musica!, obdivovať diela tohtoročnej Bielej noci, zájsť si na konferenciu Ako na to či ochutnať pivné špeciály na Salóne piva. Počas sobotných trhov ste zas mohli absolvovať aj kurz keramiky v Oáze či workshop v Lab.café, opäť sme vás mohli pozvať aj na prehliadky bežne nedostupných miest Neviditeľná tržnica. 

Na jeseň sa však pandemická situácia opäť zhoršila a to pre nás znamenalo opätovné rušenie všetkých plánovaných podujatí.

Vianoce prichádzajú a s nimi aj ďalší lockdown 
Po úspešnej minuloročnej Vianočnej tržnici sme pre vás aj tento december chceli otvoriť brány tržnice počas týždňa a pozvať vás na špeciálne vianočné trhy. Takmer celý rok sme pre vás spolu s organizátormi Urban Market a BRaK - Bratislavský knižný festival, a hlavným partnerom Slovenskou sporiteľňou, pripravovali Salónku, salón lokálneho umenia, dizajnu, kníh a dobrôt. 

Oproti minulému roku ste sa mohli tešiť aj na sprievodný program pre deti aj dospelých, v spolupráci s ASIL – Asociácia ilustrátorov sme pre vás chystali predajnú výstavu ilustrácií. Okrem slovenskej tvorby sa počas Salónky mala prezentovať aj kreatívna scéna krajín z regiónu Vyšehradskej štvorky v rámci showroomu značiek a autorov našich najbližších susedov – spojili sme sily s organizátormi festivalov Wamp (HU), Ładne Rzeczy (PL) a Zlín Design Week (CZ).

Pandemická situácia však opäť zamiešala karty, prišiel lockdown a my sme museli Salónku s ťažkým srdcom tesne pred otvorením zrušiť.

V tržnici sme vám aj napriek tomu chceli aspoň nejakým spôsobom skrášliť tento čas pred sviatkami (a počas nich), čo sa nám podarilo opäť vďaka Slovenskej sporiteľni, a v spolupráci s festivalom Biela noc. Do 9. 1. 2022 si môžete užiť špeciálnu vianočnú svetelnú inštaláciu Čiary (viac o inštalácii). Budova Starej tržnice a námestie pred ňou sa každý deň po zotmení rozsvieti čarovnou hrou svetiel, ktorá vás vnorí do novej vizuálnej krajiny. 

Opäť o krok bližšie k bezdopadovosti
Aj v tomto roku sme hľadali odpovede na množstvo praktických otázok, vrátane tej, ako minimalizovať odpad, ktorý sa počas eventov a života tržnice vytvorí. Vedeli ste, že za normálnej "nekoronovej" prevádzky vyprodukujeme v celej Starej tržnici denne až 100 kg kompostovateľného odpadu? Tento odpad sme však doteraz neboli schopní sami spracovať, a tak sme ho vyvážali. Hľadali sme spôsob, ako ho efektívnejšie spracovať vlastnými silami priamo v tržnici.

Vďaka Slovenskej sporiteľni sme začiatkom roka 2021 zakúpili priemyselný elektrický kompostér, ktorý dokáže premeniť tento odpad na hodnotný kompost, opäť využiteľný v ekosystéme. Ročne tak budeme schopní premeniť až 50 ton odpadu, čo v praxi znamená zníženie objemu komunálneho odpadu až o 80%!

Naším cieľom je v budúcnosti vzniknutý kompost dávať trhovníkom, farmárom, ktorí ho následne použijú pri pestovaní ovocia a zeleniny, ktorú si potom kúpite u nás na trhu. Navyše by sme chceli kompostér využívať aj v prospech nášho okolia, či už na kompostovanie opadaných listov z námestia či sprístupnenie služby kompostéra pre našich susedov.

Viac o spustení vlastnej prevádzky kompostovacieho zariadenia si prečítate tu.

Živijó, Stará tržnica!
Budova Starej tržnice v roku 2021 oslavuje krásnych 111 rokov. Pôvodne sme chceli osláviť okrúhle 110. narodeniny už minulý rok, no pandemická situácia priniesla množstvo komplikácií a výziev. Povedali sme si, že oslavu radšej o rok presunieme, aby sme si ju mohli užiť spoločne s vami a s plnou parádou. 

Začali sme pripravovať viacero aktivít a prekvapení – aj keď sme ich napokon nemohli zrealizovať všetky, sme veľmi radi, že sa podarili aspoň tieto:

V spolupráci s Občianskym združením Bratislavské rožky sme vytlačili historické pohľadnice, vďaka ktorým spoznáte pohľad na tržnicu, keď ešte na námestí nestál Manderlák, alebo pohľad na Chlebný trh, na ktorého mieste vyrástla pred 111 rokmi Stará tržnica.

Počas leta sme v spolupráci pokračovali a pripravili sme pre vás špeciálnu exteriérovú výstavu s názvom Trh-Piac-Markt: Multikultúrny priestor v Prešporku. Panelová pop-up výstava na námestí pred tržnicou vás previedla dejinami nakupovania v hlavnom meste. Venovala sa príbehu Starej tržnice, ktorá bola za 111 rokov svojej existencie vďaka svojej polohe v centre mesta svedkom historického diania, ktoré formovalo chod dejín mesta a celej krajiny, a v ktorej to žije dodnes.

Aká by to bola oslava, ak by sme si nemali čím štrngnúť! O to sa postaral pivovar Shenk, ktorý navaril pivný narodeninový špeciál – chlebový ležiak Gyula. Pochutnať ste si mohli na jemne kalnom pive 11,1° so slanou dochuťou, ktorá bola spôsobená tým, že sa pri jeho varení netradične namiesto sladu použil zbytkový kváskový chlieb, ktorý nám poskytli naši susedia a trhovníci z YEME plnochutné potraviny

Pivo vzniklo s odkazom na pôvodný názov námestia – Stará tržnica bola totiž v roku 1910 postavená na území Chlebného trhu. Meno Gyula si špeciál vyslúžil podľa mestského inžiniera Gyulu Laubnera, ktorému vďačíme za stavbu a dokončenie tejto krásnej budovy. 

S Gyulom ste si mohli štrngnúť navyše v špeciálnej 111-kovej edícii našich vratných pohárov. Tento konfetový motív sa zároveň objavil aj na vami obľúbených plátených taškách, ktoré zoženiete v našom merch stánku.

Okrem toho koncom roka vydali Čierne diery pri príležitosti 111. narodenín tržnice krásnu grafiku od japonskej ilustrátorky Saki Matsumoto, ktorá pozná tržnicu zo svojich návštev Slovenska. Vložila do nej rôzne postavičky s množstvom malých detailov, je čo objavovať. Ako to však býva zvykom, ani sme ich nestihli zdieľať, hneď boli fuč!  

Rok 2021 končí, čo nás čaká v tom budúcom?
Už takmer dva roky žijeme s pandémiou, ktorá zmenila život nejedného z nás. Sme radi, že aj napriek stále sa meniacej a neistej situácii, to v tržnici tento rok žilo – nie všetko nám síce vyšlo podľa predstáv, veríme však, že sa nám to podarí zrealizovať budúci rok.

Naším najväčším želaním je, aby sa pandémia už skončila a my sme sa mohli stretávať častejšie, nielen na trhoch, ale opäť aj v prevádzkach, na Street Food Parkoch, na iných podujatiach, alebo len tak na námestí pred tržnicou. 

Do nového roka máme opäť veľké plány. Neustále pracujeme na zlepšovaní a rozširovaní sobotných trhov, zároveň vymýšľame spôsoby, ako pre vás otvoriť brány tržnice aj počas týždňa. V lete by sme vám spoločne so Slovenskou sporiteľňou chceli sprístupniť ďalšiu interaktívnu inštaláciu. Zároveň veríme, že ani v zime nám už nič nebude stáť v ceste, a budúci december vám spoločne prinesieme vianočnú Salónku. A k tomu kopec iných zaujímavých aktivít, nebude prezrádzať vopred! 

Ďakujeme, že ste nám počas tohto roka zachovali svoju priazeň a tešíme sa na nové zážitky spolu s vami!

V Starej tržnici máme za sebou ďalší skvelý rok...vďaka vám!

21. december 2021
Ďakujeme, že ste nám aj počas roka 2021 zachovali priazeň a dôveru – veľmi si vašu podporu vážime. Čítaj viac

Svetlo ako symbol nádeje. Stará tržnica sa rozsvieti

16. december 2021
Chceli by sme vám v tržnici aspoň nejakým spôsobom skrášliť tento čas pred sviatkami (a počas nich), a tak vďaka nášmu hlavnému partnerovi, Slovenskej sporiteľni, a v spolupráci s festivalom Biela noc, si budete môcť užiť v centre Bratislavy špeciálnu vianočnú svetelnú inštaláciu Čiary. Čítaj viac